Yönetim kurulu yapısının BİST şirketlerinin performansı üzerine etkisi
The effect of board structure on the performance of BIST companies
  1. Tez No: 375342
  2. Yazar: AHMET ERİŞMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYAZIT ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kurumsal yönetim; finans, ekonomi, muhasebe, hukuk, yönetim ve örgütsel davranış gibi çok çeşitli alanlar ile yakından ilişkili olmanın yanı sıra hissedarlar, çalışanlar ve diğer menfaat sahipleri gibi farklı çevreleri kapsamaktadır. Kurumsal yönetim kapsamında yönetim kurulu yapısının şirket performansı üzerindeki etkisi son dönemlerde finans çevrelerinde en çok araştırılan konulardan bir tanesidir. Yönetim kurulu üye sayısı ve yönetim kurulu üyelerinin şirket sermayesinde sahip oldukları pay yönetim kurulu yapısını temsil eden önemli değişkenlerdir. Bu çalışmanın amacı, yönetim kurulu yapısının şirket performansı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Yönetim kurulu yapısının şirket performansı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla Panel Regresyon Analizi ve Dinamik Panel Regresyon Analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. 2008 ? 2012 dönemini kapsayan ve hisse senetleri Borsa İstanbul?da işlem gören 143 şirkete ait verileri kapsayan regresyon modellerinde, Tobin?s Q ve aktif karlılığı bağımlı değişken ve yönetim kurulu yapısı değişkenleri ile kontrol değişkenleri bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Analiz sonuçları, yönetim kurulu üye sayısının şirket performansı üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Benzer şekilde yönetim kurulu üyelerinin şirket sermayesi üzerindeki pay sahipliğinin şirket performansı üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to having a close relationship with many several areas as finance, economy, accounting, law, management and organizational behavior, corporate governance also incorporates different areas as shareholders, employees and stakeholders. Recently, within the context of corporate governance, the effect of board structure on company performance is one of the most investigated topics of the finance literature. Board size and board ownership are the key variables that represent board structure. The aim of this study is to investigate the effect of board structure on company performance. Panel Regression Analysis and Dynamic Panel Regression Analysis are employed to examine the impact of board structure on company performance. Tobin?s Q and ROA are used as dependent variables, whereas board structure variables and control variables are used as independent variables in the regression models which include the data for 143 companies whose shares are traded at Borsa Istanbul for the period 2008-2012. Analysis results suggest that board size has no effect on company performance. Likewise, board ownership seems to have no impact on company performance.