Çalışma sermayesi yönetiminin firma performansı üzerindeki etkisi: Borsa İstanbul'a kote edilmiş imalat şirketleri üzerine bir araştırma
Effects of working capital management on firm's performance: A study on manufacturing firms listed on Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 375348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışma sermayesi yönetimi, firma performansı ve likidite üzerindeki etkisi nedeniyle firma başarısı ya da başarısızlığında önemli bir role sahiptir. Bu çalışmada, çalışma sermayesi yönetiminin firma performansı üzerindeki etkisinin ölçülmesi amacıyla Borsa İstanbul'a (BIST) kayıtlı 94 imalat firması 2002-2009 dönemi için dinamik panel veri analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, çalışmaya konu olan firmaların nakit dönüşümünü kısaltarak brüt faaliyet karlılıklarını arttırabileceğini göstermektedir. Çalışmada Kontrol değişken olarak kullanılan finansal kaldıracın Tobin Q'yu pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bunun anlamı daha fazla finansal kaldıraç kullanan firmaların firma değerini arttırabileceğidir. Bunun yanında diğer kontrol değişken olan firma büyüklüğünün Tobin Q'yu negatif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The working capital management has an important role for the firm's success or failure because of its' effect on firm's performance and liquidity. The study based on secondary data collected from 94 manufacturing firms listed on Istanbul Stock Exchange Market for the period 2002-2009 with an attempt to investigate the relationship between working capital management and performance of the firms by using dynamic panel data analysis. The results demonstrate that firms can increase profitability measured by gross operating profit by shortening cash conversion cycle. Leverage as a control variable has a significant positive effect on the firm value. However, firm size has a significant negative effect on the firm value.