Çalışma sermayesi yönetiminin işletme performansı üzerindeki etkisi: BİST bilişim sektörü üzerine bir uygulama
The effect of working capital management on firm performance: An application on BIST informatics sector
  1. Tez No: 538115
  2. Yazar: ENES YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLÜM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İşletmeler çok yüksek tutarlarda duran varlık yatırımları gerçekleştirseler dahi çalışma sermayesi yatırımlarına ihtiyaç duymaktadırlar. İşletme faaliyetlerinin devamlılığının yanı sıra borç ve yükümlülüklerinin karşılanması noktasında gerekli olan çalışma sermayesi, bir yıldan kısa vadede paraya dönüşebilme yeteneğine haiz işletme yatırımlarını ifade etmektedir. Çalışma sermayesi yönetimi ile işletme performansı arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, BIST bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların 2011Q1-2018Q2 arasındaki çeyrek dönem verileri kullanılmıştır. Çalışmada, işletme performansını çeşitli yönlerden temsil eden her bağımlı değişken için bir regresyon modeli oluşturulmuştur. Söz konusu modellerden Model-1 ve Model-2 işletmelerin kârlılık performanslarına, Model-3 büyüme performanslarına, Model-4 piyasa performanslarına, Model-5 ise faaliyetlerindeki etkinliklerine yönelik performanslarına odaklanmıştır. Oluşturulan beş regresyon modelinin panel veri analizinden elde edilen bulgulara göre çalışma sermayesi yönetimini temsil eden bağımsız değişkenlerden cari oranın, bağımlı değişkenlerden sadece aktif devir hızıyla anlamlı ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Diğer bir bağımsız değişken olan stok bağımlılık oranı ile bağımlı değişkenler arasında hiçbir modelde anlamlı ilişkilere ulaşılamamıştır. Bu durumun sektör şartları ile bazı işletmelerin bilanço yapılarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Dönen varlık devir hızının ise işletme performansını temsil eden BIST bilişim sektöründeki beş bağımlı değişken üzerinde de istatistiki açıdan anlamlı etkiye yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though business enterprises make large amounts of asset investments, they need working capital investments. Beside the continuity of business activities, working capital which is required to meet debts and obligations, refers to business investments that have the ability to turn into money in a shorter term than a year. In this research done to evaluate the relationship between the working capital and business performance, quartly data between 2011Q1-2018Q2 of firms that carry on business in BIST informatics sector has been used. In the research, a regression model has been created for each dependent variable representing the business performance in various aspects. Among the models in question, Model-1 and Model-2 focus on the profitability performances of businesses, Model-3 focus on their growth performances, Model-4 focus on their market performances and Model-5 focus on the performance of their activities. According to findings obtained from the panel data analysis of five regression models created, it is determined that from independent variables representing the working capital management, the current ratio has a meaningful relationship only with the asset turnover from dependent variables. It has not been reached any meaningful relationship in any model between the other independent variable, stock dependency ratio and dependent variables. It is thought that this case has been caused by sectoral conditions and the structure of financial statements of some business enterprises. It has been determined that working assets turnover rate has caused a meaningful effect on the five dependent variables in the BIST informatics sector representing the business performance.