Aile şirketlerinde sürdürülebilirliğin kurumsallaşma bağlamında incelenmesi
Study of sustai̇nabi̇li̇ty in family corporati̇ons in aspect of institutionalization
  1. Tez No: 375396
  2. Yazar: AHMET AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR, PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ, DOÇ. DR. HALİM KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
'Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirliğin Kurumsallaşma Bağlamında İncelenmesi' adlı tez çalışmasında, İstanbul'da faaliyet gösteren on beş işletme incelenmiştir. Bu işletmelerin altı tanesi büyük ölçekli işletme, altı tanesi orta ölçekli işletme ve üç tanesi de küçük ölçekli işletmedir. Birinci bölümde aile şirketleriyle ilgili kavramsal terimler açıklanarak aile şirketlerinin özellikleri anlatılmıştır. İkinci bölümde aile şirketlerinde sürekliliği sağlayan beş öğe açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise kurumsallaşmayı etkileyen yedi faktör ele alınmıştır. Dördüncü bölümde de sürdürülebilirliği sağlayan kurumsallaşma süreci incelenmiştir. Beşinci bölümde ise İstanbul'da faaliyet gösteren on beş işletmeyle derinlemesine mülakat yöntemiyle kurumsallaşma sürecinin var olup olmadığı sorgulanmıştır
Özet (Çeviri)
In the thesis work named“Study of Sustainability in Family Corporations in Aspect of Institutionalization”, fifteen firms operating in Istanbul have been observed. Three of these firms are small-scaled, six of them are medium-scaled and the rest six of them are large-scaled. In the first section of the thesis, conceptional terms and features of family corporations are explained. In the second section, four elements that provide sustainability are covered. In the third section, seven factors which affect institutionalization are introduced. Finally in the last section, fifteen firms operating in Istanbul are conducted a questionnaire in a face to face manner in order to examine whether there is a process of institutionalization.