Sait Maden; eserleri ve Türk grafik tasarımına katkıları
Sait Maden; works and contributions to Turkish graphic design
  1. Tez No: 375397
  2. Yazar: SEMRA TİMURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Şiiri ilk kez 1946'da doğduğu kentteki haftalık bir gazete de yayımlandı. Hat sanatını öğrendi. Önceleri aruz vezni ile şiir yazıp, Divan şiiri okumaya, araştırmaya başladı. Osmanlıca ve Fransızca öğrendi. 1949 – 1955 yılları arasında o tarihlerde var olan lise kısmından başlayarak, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (İDGSA), resim bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden mezun oldu. 1951'de Varlık dergisinin açtığı çeviri şiir yarışmasında, Baudelaire'den çevirdiği bir şiir ile birincilik ödülüne, 1976'da Aragon'dan çeviri ile Türk Dil Kurumu ödülü ve Pablo Neruda'dan yaptığı çeviri ile de Şili Cumhur Başkanlığı özel ödülüne sahip oldu. 1955 – 1960 arasında birçok duvar resimleri, tiyatro dekorları, sergi ve fuar panoları, sinema afişleri hazırladı. 1960'dan sonra daha çok Grafik Tasarım alanlarına yöneldi. Kitabın, özgün, estetik, çağdaş grafik değerleri barındıran görüntüyle sunulması bilincini, Türk yayıncılık anlayışına benimseten tasarımcımız aynı zamanda çağdaş tipografi anlayışını Türk Grafik Tasarımına kazandıran tasarımcımız olarak da tanımlanmakta. Ayrıca iyi bir kaligrafi ustası olan sanatçının,“İstanbul”isimli logoları da çağdaş hat çalışmaları arasındadır. Ödül aldığı ilk simgesini 1955 yılında çizdi. 1990 yılında, logo ve amblemlerinin bir kısmını bir araya toplayıp“ Simgeler”adlı kitabında yayımladı. Türk alfabesine 50'ye yakın özgün yazı karakteri kattığını ifade eden Maden, Bunların az bir bölümünü birtakım kurumların işlerinde kullandı. 1964'de Babıâli'de kendi atölyesini kurdu.1968'de Grafik Sanatçıları Derneği'nin kurucuları arasında yer alıp bir süre başkanlığını da yaptı. (İlgisizlik nedeniyle bir süre sonra kapanan dernek, 1978 yılında başka bir ekip tarafından, Grafikerler Meslek Kuruluşu olarak tekrar kuruldu.) Bu süreçte bazı yapıtları, Türk grafiğinden örnekler veren“Gebrauschgrafik'' (Novum) adlı yurtdışı dergide 1967'de yayımlandı. Devamında da Çekoslovakya ve Polonya'daki sergilerde yer aldı. Türk grafik sanatına bir geçmiş arama çabası içinde olan Sait Maden, Türkiye'de ilk kez Türk grafik tarihini inceleyen bir araştırma yaptı ve çeşitli nedenlerle ”Ülkemizde Grafik Sanatının Dünü Bugünü" adı ile özet olarak kaleme aldı. Değerli Grafik Tasarımcılarımızdan olan Sait Maden, döneminde bir öncü olarak, yeni yetişen tasarımcılara ışık tutmuş, önlerine yeni bir yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
His first poems were published in a local weekly, in 1946. Master taught him the art of calligraphy. He began to write his poems with Aruz measure, and to study and read classical Divan poems. He learnt Ottoman and French. By enrolling the then high school of State's Fine Art Academy of Istanbul (IGDSA) in 1949, he graduated from Bedri Rahmi Eyüboğlu workshop at 1955. He developed his knowledge here by learning all values, finest examples and techniques of the art of painting. He won the first prize of poem translating of Varlık magazine's in 1951 with a poem of Beaudelaire; the award of Turkish Language Association with an Aragon translation in 1976, and Chilean Presidential Award with his translation of Pablo Neruda. His own poems were published in 1996 in four volumes titled“Open Mystery!”“Road Writings”“Naughtologies”and“The Deep Waters of Poetry”. He designed and painted many murals, sets, panels for exhibitions and fairs, and movie posters between the years of 1955 and 1960. After 1960 he turned into graphic design and He is known both as the designer who had Turkish publishing adopt the awareness of presenting the book with an original, aesthetic look with contemporary graphical values, and as the designer who introduced the modern typography into Turkish graphic design. Also an acknowledged master of calligraphy, Maden's“Istanbul”logo series are among the finest examples of modern-classical Turkish calligraphy. His first award winning logo is from 1955. He published a number of his logotypes and emblems under the title of“Symbols”in 1990. Having contributed about 50 original fonts for Turkish design, Mr. Maden used some of these in his corporate identity designs. He opened his own workshop in 1964, in Babıâli. He was among the founders and president for a time of the Graphic Artists Association in 1968. (The association was shut down due to indifference of its members, and reopened in 1978 as Turkish Society of Graphic Designers.) Some of his works were published in 1967, in the Gebrauschgrafik (Novum) periodical. Then he was in exhibitions in Czechoslovakia and Poland. In an effort to discover the history of Turkish Graphic Design, Mr. Maden is the first to study the history of Turkish graphic art and summed his work under the title“Then and Now of The Graphic Design in Our Country”. In during his lifetime, one of our most important graphic designers Said Maden, was a pioneer with his unique works, shedding light on novice designers.