Gölbaşı ortaöğretim kurumları pansiyonlarında kalan öğrencilerin hizmet kalitesi algı düzeyleri
Students' perception levels of service quality staying in pensions of Gölbaşı secondary schools
  1. Tez No: 375441
  2. Yazar: HASAN SERTAP DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma; Gölbaşı'nda, ortaöğretim kurumları pansiyonlarında barınan öğrencilerin yemekhane, temizlik, pansiyon yönetimi, etüt, eğitim hizmeti ve pansiyon çalışanlarından aldıkları hizmet kalitesi hakkındaki algılarını tespit etmek için hazırlanmıştır. Yapılan araştırmada, deneklere 40'ar soru sorulmuştur. Örneklemin pansiyonlardan aldıkları hizmetin kalitesi konusundaki algılarını ölçmek, bu hizmetin öğrenci başarısına etkisi konusundaki algılarını ortaya çıkarmak ve çözüm önerileri üretmek amaçlanmıştır. Araştırma verileri; 2013-2014 eğitim öğretim yılı Adıyaman- Gölbaşı ilçesinde bulunan liselerin pansiyonlarında kalan 160 öğrenci örneklem alınmıştır. Araştırmada veriler beşli Likert ölçeklerine göre hazırlanarak derlenmiştir. Ölçek hazırlama aşamasında çok sayıda önermeyi içeren temalar hazırlanmıştır. Bu temaların pilot uygulamaları yapılmıştır. Her biri birer madde olan cümlelerden deneklerin beklenen manayı anlayıp anlamadıkları uzman görüşleri ile desteklenmiştir. Sonuçta bazı ifadeler elenmiş, toplam 6 kadar ifadeyi içeren önerme deneklere sunulmuştur. Anket uygulaması sonucunda, bu sorulara verilen cevaplardan hareketle sonuçlara ulaşılmıştır. Anket yöntemi vasıtası ile toplanan veriler freakans ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizi yapılarak değerlendirilmiştir. +2 ve -2 aralığındaki tutumların aritmetik ortalamaları alınmıştır. Anket verileri tablolar halinde listelenmiştir. Pansiyonda toplam 326 kadar öğrenci kalmaktadır. Bu öğrencilerden 160'ı ankete cevap vermiş ve bu anketler değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, ankete katılan örneklemin pansiyonlardan aldıkları; yemekhane, temizlik, pansiyon yönetimi, etüt, eğitim hizmeti ve pansiyon çalışanlarından aldıkları hizmetin hizmet kalitesi hakkında kararsız bir algıya veya tutuma sahip oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was done to find out the students' perception about cafeteria, hygiene, management of pension, etude, education service and service quality of pension workers. In the research, 40 questions were asked to each subject. Measuring the subjects' perceptions about the quality of pension service, revealing the perception about the effect of service on students'' success and producing solution were aimed. Research data was gathered from 160 subject students staying at the pensions of high schools in 2013-2014 education periods. In the research, the data was collected according to quinarylikert-scale. During the preparation of scale, the themes including many suggestions were prepared. Pilot practices of these themes were done. Whether subjects understood the meaning or not from Sentences each one is an item was supported by experts' opinions. As a result, some statements were eliminated and totally six statements including propositional statement were presented to the subjects. At the end of the application of questionnaire, results were collected by analyzing the responds to these questions. The raw data collected by questionnaire technique was evaluated with frequency, one-way variance analysis and F-Test. The arithmetic mean of +2 and -2 was calculated. The data of questionnaire was listed on tables. 326 students were staying at pension. 160 of students responded to questions and the responds were evaluated. At the end of the research, it was found the students had indecisive perception about cafeteria, hygiene, management of pension, etude, education service and service quality of pension workers.