Mekân-kimlik etkileşimi ve kentsel mekândaki tezahürleri
Space and identity interaction and their influences on urban space
- Tez No: 375456
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çalışmanın konusu, mekân kimlik etkileşimi ve mekân kimlik etkileşimi çerçevesinde bu etkileşimin kentsel mekâna yansımasıdır. Tezin birinci bölümünde kimlik kavramı ele alınarak ilk önce kimliğin tanımı, özellikleri, farklı disiplinlerde kimlik kavramı, kimlikle ilişkili bazı temel kavramlar, kültür ve kimlik ilişkisi, kimlik türleri ve kimlik kuramları ele alınarak kimlikle ilgili genel bir kavramsal çerçeve hazırlanmıştır. İkinci bölümünde de mekân kavramı ele alınarak, mekânın tanımı, mekânla ilgili temel kavramlar, kentsel mekân ve tarihsel süreçte kent ve mekânın değişimi ele alınarak tezin kavramsal çerçevesi tamamlanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise ilk bölümde oluşturulan kavramsal çerçeve sınırlarında mekân kimlik etkileşimi kentsel mekân örneği üzerinden ele alınmıştır. Coğrafi faktörler, din, inanç, sanayi, teknoloji, İktidar, sermaye, kültür gibi çeşitli faktörlerin kentsel mekâna ve kentsel yaşama nasıl yansıdığı ve bu faktörlerin etkisiyle mekânın yeniden oluşturulma süreci incelenmiştir. Çalışma, kimliğin mekânı nasıl inşa ettiğini ve dönüştürdüğünü, buna karşın mekânın da kimliğe dolaysıyla toplumsal yaşama hangi yollardan nüfuz ettiğini anlamaya yönelik bir sorgulamayı içermektedir. Bu çalışma, mekân ve kimlik arasındaki ilişkiyi irdeleyen, her iki olgu arasındaki inşacı ilişkiyi tanımlayıcı ve yorumlayıcı bir çabaya dayanmaktadır. Ağırlıklı olarak literatür araştırması üzerinden şekillenen bu çalışmada mekân ve kimlik arasındaki ilişki, toplumsal ilişkilerin mekânsal izdüşümü olan kent ve kentsel mekân üzerinden yapılmaya çalışılmıştır. Bu yönüyle çalışma zaman zaman görsel kültür okuması şekline dönüşmüştür. Bu görsel okumayı yorumlamak da tezin bir diğer yöntemsel çabası olmuştur. Anahtar Kelimeler : Mekân, Kimlik, Kentsel Mekân, Mekân-Kimlik EtkileĢimi
Özet (Çeviri)
The subject of the study is interaction of space and identity and reflection of this interaction to the urban space in the framework of interaction of space and identity. In the first chapter of the dissertation, a general conceptual frame was made by considering the definition of identitiy, its features, the concept of identitiy in different disciplines, some fundemental concepts related with identity, the relationship of culture and identity, the types of identities and the theories of identities in detail. In the second chapter of the dissertation, the conceptual frame of the dissertation was completed by examining the definition of the identity, fundemental concepts of space, urban space in the framework of changing process of city and space in the history. In the third chapter of the dissertation, the interaction of identitiy and space was dealt with by focusing on the example of urban space in the border of conceptual framework which was made in the first chapter of the dissertation. Geographical factors, religion, belief, industry, technology, capability, capital and culture factor's reflection to urban space and urban life. Also, a new formulation of the space was examined with the effects of these factors. The study includes questioning towards how the identitiy builds space and how the identity transforms into the space, comprehension of the space and identitiy's penetration of social life in various ways. This study is based on efforts which is scrutinizing constructive relationship between both two facts: space and identity and interpretive efforts. The relationship between space and identity which is shaped with mainly the literature research, was tried to be composed on an urban city and urban space which is an urban projection of social relationships of urban. The study with this side sometimes has been turned into a visual culture reading style. To interpret this visual reading has been a procedural efforts of the dissertation. Key Words : Space, Identity, Urban space, The relationship of Space and Identity