Finansal istikrar kavramı ve Türkiye için finansal istikrar endeksi önerisi
The concept of financial stability and financial stability index for Turkey
  1. Tez No: 375496
  2. Yazar: FARUK SANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin amacı, finansal istikrar kavramı, finansal istikrarın unsurları ve güncel literatür çerçevesinde Türkiye'nin finansal istikrar durumunu tespit etmek ve değerlendirmek amacıyla birçok göstergeden oluşan kompozit gösterge geliştirmektir. Çalışma kapsamında geliştirilen endeksin, hesaplandığı dönem itibarıyla Türkiye'de yaşanan dönemsel hareketleri yansıtabilmesi, bilinen devresel hareketler ile uyum gösterebilmesi ve alt endeksler ile birlikte Türkiye'nin finansal durumunu doğru tespit etmesi amaçlanmıştır. Endekste, 2007 Nisan ile 2013 Haziran dönemlerini kapsayan aylık frekansta 21 adet göstergeye yer verilmiştir. Söz konusu dönemin seçilmesinde, dönemin küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisi açısından genişleme, kriz ve toparlanma devrelerinin tamamını içermesi etkili olmuştur. Çalışmada faktör analizi ve eşit ağırlıklandırma yöntemi olmak üzere iki farklı yöntem ile endeks sonuçları hesaplanmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçların, Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler ile örtüştüğü ve finansal sistemdeki gelişmeleri doğru tespit ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to develop a financial stability index which comprises of several indicators, by drawing a conceptual framework and components of financial stability and current literature to ascertain and evaluate the Turkey's financial position. This index is aimed at reflecting the periodical movements in Turkish economy, tallying with the known cyclical fluctuations and ascertaining the real financial positions of Turkey's in a right way. 21 indicators in monthly frequency which covers April 2007 – June 2013 period were used in this index. This period was selected since it includes expansion, crisis and recovery periods for global and Turkish economy. In this study, a new index results were calculated and evaluated by using two different methods; factor analysis and equal weighting. The results show that they coincide with the economical developments in Turkey and ascertain financial developments in a right way.