Yöneticilerin duygusal zeka boyutlarının analizine yönelik uygulamalı bir araştırma: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu
- Tez No: 375497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Duygusal zekâ sahibi yöneticilerin yapı taşları olan empati gösterme, doğruluk, esin veren bir lider olma yanında kendilerini ve başkalarını yönetme, öz bilinç, etki ve güven çevresinde inşa edilen davranış ve tutumlar günümüz yöneticilerinde olması gereken niteliklerdir ve gelecek yüzyılın şirketleri; duygusal zekâsı yüksek yöneticiler tarafından yönetilen, duygusal zekâsı yüksek çalışanlara sahip, duygusal zekâsı yüksek şirketler olacaktır. Bu çerçevede yöneticilik ve duygusal zeka kavramları arasında varolan ilişkinin kapsamını araştırmak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle yönetim, yöneticilik, liderlik ve duygusal zeka konuları kavramsal düzeyde incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise bir kamu kurumunda yapılan anket çalışmasına yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yönetici, duygusal zeka, yönetim uygulamaları.
Özet (Çeviri)
Empathy, self awereness, self regulation, motivation and social skills which are the basic competencies of the emotional intelligence are the competencies which are vital for the new millenium managers at the same time. In this respect, the companies of new millenium might be led by managers who have high emotional intelligence and might have the employees whose emotional intelligence is high enough. The aim of this study is to investigate the scope of the existing relationship between the concepts of management and emotional intelligence to emphasize the importance of emotional intelligence in the management practices. In this study firstly the management, manager, leadership and emotional intelligence concepts have examined. In the application part of the study there is a survey which has been conducted in a public institution. Key Words : Manager, emotional intelligence, management practices.