Ülke imajı ve marka imajı etkilerinin satın alma kararları üzerindeki etkileri
Country image and brand image impact on purchasing decisions
  1. Tez No: 375495
  2. Yazar: SEDA KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülke imajı bir ürünü almak isteyen tüketici üzerinde önemli bir role sahiptir. Gelişen teknoloji ile birlikte şirketler piyasayı daha dikkatli takip ettikleri gibi, kullanıcıların istekleri ve beklentileri de büyük önem kazanmıştır. Firmaların asıl amacı para kazanmak ve bu yüzden maliyetlerini düşürebilmek olduğu için hem üretim hem de montaj yerlerini gelişmiş olan ülkelere taşıyarak stratejik bir karar vermektedirler. Bu süreç içerisinde şirketler marka imajının zarar görmemesi için kullandıkları teknoloji ve pazarlama kararlarını da bu yönde geliştirmektedirler. Bu tezin amacı, ülke imajı ve marka imajının satın alma kararı üzerindeki etkilerini göstermektedir. Bu doğrultuda, yaklaşık 430 kişinin Almanya, Japonya, Güney Kore ve Türkiye ile ilgili algıları, Volkswagen, Toyota, Hyundai ve Tofaş-Fiat ile ilgili marka imajı algıları, kalite algıları, markaya yönelik tutumları, beğenileri ve satın alma kararı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ülke İmajı Etkisi, Satın Alma Etkisi, Marka İmajı
Özet (Çeviri)
When consumers want to get some products; country image has an important role in purchasing for these products. As companies follow the market more carefully, users' requests and expectations have gained immense importance with developing technology. Since the main objective of the companies is to make profits, they act strategically by moving their production and assembling centers to advanced countries for the purpose of reducing the costs. Within this process, companies develop the technologies they use and their marketing decisions accordingly to prevent any damage on their brand equity.The aim of this thesis, the country's image and brand image impacts show on the buying decision. Analyses have been done about 430 people. Brand image and country image have been investigated on Volkswagen, Toyota, Tofaş-Fiat and, Hyundai; Germany, Japan, Turkey and South Korea; respectively. ey Words : Counry Image, Purchasing Decision, Brand Image