Global kredi riski yönetimi
Management of global credit risk
- Tez No: 375518
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
DıĢ ticaretin geliĢmesiyle birlikte alacak yönetimi uluslararası alanda da önemini arttırmıĢ ve geliĢen ticari faaliyetlerin artması beraberinde birtakım riskleri de getirmiĢtir. Bu noktada uluslararası alacak yönetimi farklı bir boyut kazanmıĢtır. Bu tezde, uluslararası kredili satıĢlarda ortaya çıkan risklerin yönetimi ele alınmıĢtır. Global kredi riski yönetiminde, risk faktörlerinin de çeĢitlenip artmasıyla iĢletmeler kendi menfaatleri doğrultusunda risk yönetim stratejileri uygulamak zorundadırlar. Bu çalıĢmada, global kredi riskinden korunma yollarından biri olan özel kurumlardan yararlanma ve bu noktada da Türk Eximbank uygulamaları özel olarak incelenmiĢtir. Türk Eximbank, ülkemizin tek resmi destekli ihracat finansman kuruluĢudur. Türk Eximbank, ihracata teĢvik amacıyla verdiği kredilerin yanında sağladığı kredi sigortalarıyla, uluslararası alanda yapılan kredili satıĢlarda karĢılaĢılabilecek belli riskleri güvence altına almaktadır. Anahtar Kelimeler : Uluslararası ticaret, uluslararası alacak yönetimi, ihracat kredi sigortası
Özet (Çeviri)
With the development of foreign trade, receivable management has gained importance in international environment and increasing commercial activities have also brought some risks. In this sense, international receivable management has gained new dimensions. The management of risks that may emerge from international sales have been researched and discussed in this thesis. In the risk management of global credit, big businesses have to implement risk management strategies to protect their own interests as the risk factors diversify and increase. In this study, benefiting from private organizations, which is one of the ways of protecting against global credit risk, and practices of Turk Eximbank have been analyzed. Turk Eximbank is the only export financing organization to be officially supported in our country. In addition to the loans the bank provided in order to promote export, Turk Eximbank also provides credit insurances together with credits and thus guarantees against particular risks that may arise from international sales conducted through credits. Anahtar Kelimeler : International trade, international receivable management, export credit insurance