Francisco Suárez'de yasa, devlet ve sosyal sözleşme
Francisco Suárez's conception of law, state and social contract
  1. Tez No: 375523
  2. Yazar: ZEYNEP HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Siyasî düşünceler tarihinde birçok farklı düşünürün devletin kökenine dair ileri sürdüğü teoriler ele alınmıştır. Ancak modern devleti“laik”niteliği ile ele alan Batı, İspanyol Düşüncesinin modern devlete yaptığı katkıyı göz ardı etmiştir.Batı düşüncesinin göz ardı ettiği düşünürlerden biri 16. yüzyıl İspanyol düşüncesinin en önemli isimlerinden olan Francisco Suárez'dir. Suárez bir İspanyol Altın Çağı düşünürü ve cizvit bir papazdır. İngiltere Kralı I. James'in potestas directa iddialarını çürütmek adına yazdığı kitaplarla, Thomas Hobbes ve Jean Jacques Rousseau gibi sosyal sözleşmeci düşünürlere büyük katkı sağlamıştır. Düşünür siyasî yapılanmanın Tanrı'dan kaynaklandığını söyler. Ancak temelde bu görüşün karşıtı olan sözleşme kavramı ile devletin oluşumunda insan iradesinin etkisini en üst seviyeye çıkarır. Devletin oluşumunda Tanrı'ya verdiği bu sembolik yetki ile Suárez, bir Katolik ilahiyatçı olmanın ötesine geçmiştir. Avrupa'nın pek çok yerinde eserleri incelenen ve saygı gören bir düşünür olmuştur. Suárez kralların ruhanî güce sahip oldukları iddiasının asılsız olduğunu belirtmiştir. Bu iddiayı çürütürken, dünyevî ve ruhanî iktidarın birbirinden tamamen bağımsız alanlara sahip olduğunu söylemiştir. Devleti dünyevî iktidar alanı ile sınırlayan Düşünür, diğer yandan Kilise'yi de ruhanî iktidar alanı ile sınırlamıştır. Dünyevî iktidarı kendi düzeni içerisinde en üstün konuma yerleştirmiştir. Suárez'in bu ayrım ile modern devleti hayal ettiği söylenemez. Ancak devletin oluşumunda halkın iradesini merkeze koyan anlayışı ve kendi düzeni içerisinde en üstün güce sahip dünyevî iktidar tanımlamasıyla Hobbes'un öncüsü olduğu söylenebilir Anahtar Kelimeler 1. Francisco Suárez 2. İspanyol Altın Çağı 3. Devletin Kökeni 4. Sosyal Sözleşme Teorisi 5. Potestas Indirecta
Özet (Çeviri)
In the history of political thought many philosophers' thought on state's origin have been discussed. However, the West, which has examined modern state with“laicistic”essence, ignored contribution of Spanish thought to modern state. One of the thinkers that the West ignored is Francisco Suarez who is one of the most important thinkers of 16th century Spanish thought. Suárez is a Golden Age thinker and a jesuit priest. With the books that he had written to refute the claim of James I King of England, he made big contribution to social contract theorist thinkers like Thomas Hobbes and Jean Jacques Rousseau. The thinker claims that political body derives from the God. However, by using contract concept, which is basically the opposite of this idea, he maximises the importance of human consent in terms of the origin of state. With the symbolic authority that he gave to God regarding the formation of state, he had gone beyond a Catholic teologist. He became a thinker who is respected and his books were examined all around Europe Suárez rejected the claim that kings have a spiritual power. While disproving this claim, he argued that temporal and spiritiual power have completely different spheres from each other. He restricted temporal power with temporal sphere, while restricting The Church with spiritual sphere. Moreover, he put temporal power in the highest place in its own order. It cannot be claimed that Suárez imagined modern state with this differentiation. Nevertheless, with his perception of putting human consent in the center of state formation and his definition of temporal power having the highest power in its own order; it could be said that he was a pioneer for Hobbes. Keywords 1. Francisco Suárez 2. Spanish Golden Age 3. Origin of State 4. Social Contract Theory 5. Potestas Indirecta