Divan şiirinde kaside nesiblerinin yansımaları ve anlatım teknikleri
Introduction parts of one's reclections and narrative techniques in Ottoman poetry
  1. Tez No: 375528
  2. Yazar: KAMİLE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1049
Özet
Kaside, Arap, Fars ve Türk edebiyatlarında en çok rağbet gören nazım şekillerinden biridir. Klâsik kasidede bulunan çeşitli bölümler arasında şairin sanatkârlığını sergilediği dikkate değer kısımlardan biri de nesibdir. Tarafımızdan hazırlanan tez çalışmasında, XVI. yüzyıldan başlayarak XIX. yüzyıla kadar üzerinde akademik çalışma yapılmış 178 divan taranarak öncelikle kaside nesibleri tespit edilmiştir. Daha sonra elde edilen malzeme, anlatım tarzları, ele alınan konular vb. açılardan tasnife tabi tutularak değerlendirilmiştir. Böylece, Divan şiiri geleneği içinde kaside nazım şeklinin dikkate değer bölümlerinden biri durumundaki kaside nesiblerinin şairlerin üslûpları bakımından özgünlüğü dikkatlere sunulmaya çalışılmıştır. Diğer taraftan asırlar içinde nesib kısımları bağlamında genelde Divan şiiri özelde kaside nazım şeklinde meydana gelen değişim ve gelişmeler seçilen örnek nesibler ekseninde ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kaside, Nesib, Tür, Konu, Anlatım Teknikleri
Özet (Çeviri)
Ode is one of the most desired types of verse in Arabic, Persian and Turkish literatures. The most remarkable part among the various parts which takes place in ode is the introduction part of ode in which the poet shows his artistry. In dissertation study prepared by us, primarily introduction parts of ode have been determined by the way of scanning, beginning from the 16th century to the 19th century, 178 poems from Ottoman Poetry on which academic study has been done. Then, the material having been achieved has been evaluated by being put to classification in terms of phrases, subjects being dealt and so on. So, originality of introduction parts of ode, which is in the position of the notable part of the type of verse in the tradition of Ottoman Poetry, has been tried to be presented to attentions in terms of the styles of the poets. On the other hand, within the context of the introduction parts of ode throughout ages, changes and developments that occurred in Ottoman Poetry in general and ode in particular have been put forward within the centre of sample introduction parts of ode being selected. Key Words : Ode, Introduction Parts of Ode's, Genre, Topic,Narrative Techniques