İnternette fikri hak ihlalleri ve korunması
And prodection of i̇ntellectual property rights violations on the internet
- Tez No: 375529
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sanal ortamda fikir ve sanat ürünü iletimlerinde, eserin fizikî varlığına ihtiyacı ortadan kaldırmıĢtır. Fikir ve sanat eserlerinin Internet üzerinden iletilmeye baĢlamasıyla birlikte, klâsik koruma yöntemleri yetersiz hale gelmiĢtir. Türkiye‟de AB uyum sürecinde, yapılan değiĢikliklerle, FSEK m. 25‟te, Internet aracılığıyla kamuya iletim hakkı özel olarak, sahibinin tekelci ve mutlak bir hak Ģeklinde düzenlenmiĢtir. Ġnternette fikrî hak ihlâllerinden sorumlu olanlar, kullanıcılar, içerik sağlayıcılar, servis sağlayıcılar ve link verenlerdir. Kullanıcılar sanal ortamdaki tüm sunumların hedef kitlesi ve aktif sujeleridir. Genellikle fikrî hak ihlâllerini, aktif olarak kullanıcılar iĢler ve doğrudan sorumlu olurlar. Ġçerik sağlayıcılar, aynı Ģekilde kendilerine veya baĢkalarına ait sunucular üzerinden, kendilerine ait içerikleri kullanıcılara iletmektedirler. Ġçerik sağlayıcılar da Internette fikrî hak ihlâllerinin genellikle aktif sujesidirler. Internet servis sağlayıcılar ise, Internetin iĢlemesi için teknik altyapı imkânı sunarlar. Sonuç olarak bunların, gözetim ve denetim yükümlülüklerini yerine getirmedikleri zaman dolaylı olarak sorumlu olmaları gerektiği kabul edilmektedir. Sanal ortamın tüm aktörlerinin durumları göz önüne alınarak hak sahipleri ve dolayısıyla, fikrî hakların korunması açısından etkili ve gerçekçi bir sistem kurulmalıdır. Kanaatimizce, Internette gerçekleĢen fikrî hak sunumlarından kaynaklanan fikrî hak ihlâlleri konusunda milletlerarası yeknesaklaĢtırma çalıĢmaları hızla sonuçlandırılmalıdır. Sanal ortamın tüm aktörlerinin durumları göz önüne alınarak hak sahipleri ve dolayısıyla, fikrî hakların korunması açısından etkili ve gerçekçi bir sistem kurulmalıdır. Anahtar Kelimeler : Fikri Hak, Ġnternet
Özet (Çeviri)
The development and use of new communications and information technology progresses rapidly. In a number of years one may expect a convergence of computer and telecommunications technology. The Internet is rapidly becoming an important feature of modern life. The Internet is growing fast world-wide because of its advantege in commmunictions, in information acces and publising. Many people are accustomed to using the Internet to converse, do research, explore, shop, listen to music, watch videos, trade stocks, and eng in a host of other activities. However, tecnological change almost always creates new problems as well as possibilities. The Internet also brings with it, the problem of intellectual property protection. The features of the Internet such as the replication, reproduction and distribution of works. Indeed the parts of the world where the Internet is used widely, such as the USA and EU have made changes or about to make changes to their copyright laws regarding the Internet following extensive discussions with all the parties concerned.These developments emphasize the importance of the enforcement of intellectual property rights in general and of copyright in particular. Copyright ensures authors and producers the control . The WIPO Copyright Treaty namely aims to provide solutions to the questions raised by new technologies, particularly the protection of literary and artistic works on the Internet and other networks to be developed in the future. Key Words : Intellectual Property Rights, Internet