Edinilmiş mallara katılma rejiminde mal paylaşımı
The di̇vi̇si̇on of property i̇n joi̇ntly acqui̇red property regi̇me
  1. Tez No: 375531
  2. Yazar: SELDA YAZGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızın konusunu edinilmiş mallara katılma rejiminde mal paylaşımı oluşturmaktır. Toplumun yapı taşı olan aile; gelenek, görenek ve kültürel yapımız gereği evlilik birliği ile kurulmaktır. Evlilik birliği süresince eşler arasındaki mal varlığının yönetim, yararlanma ve tasarruf işlemleri ile mal rejimi sona erdiğinde mal paylaşımının hangi kurallara tâbi olacağı mal rejimi hükümlerinde açıklığa kavuşturulmuştur. Ülkemizdeki evliliklerin çoğunda yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma uygulanır. Edinilmiş mallara katılma rejiminde, mal paylaşımı evlilik birliğinin sona ermesiyle gündeme gelmektedir. Öncelikle yapılması gereken paylaşımın konusunu oluşturan mal varlığı değerlerinin nitelikleri ve hangi ölçütler esas alınarak paylaşıma tâbi tutulacağının belirlenmesidir. Bu nedenle çalışmamızın giriş bölümünde evlilik birliği ve mal rejimlerinin önemine yönelik değerlendirmelere yer verilmiştir. Zaman içerisinde yasaların toplumun ihtiyaçlarını karşılayamaması ve Mülga Türk Kanunu Medenîsi'nin sorunların çözümünde yetersiz kalması sonucu mal rejimlerine yönelik olarak 4721 sayılı Medenî Yasa ile yeni kurallar getirilmiştir. Birbirinden farklı kurallar getiren mal rejimi türleri, mal rejimlerinde uygulanan genel hükümler ve mal rejiminin sona ermesine yetkili ve görevli mahkemenin tespit edilmesi çalışmamızın ilk konuları arasındadır. Edinilmiş mallara katılma rejimiyle ilk defa karşımıza çıkan kişisel, edinilmiş ve paylı mal varlığı unsurları, mal varlığından yararlanma, yönetim, tasarruf ve mal varlığının devrine yönelik olarak getirilen sınırlandırmalar tezimizin daha sonraki bölümlerinde yer alan konuları oluşturmaktadır. Yasal mal rejiminin sona erme sebeplerinin nelerden ibaret olduğu, mal paylaşımının konusunu oluşturan katılma alacağı, değer artış payı, denkleştirme, artık değer kavramları ile özel paylaşım kuralları getiren aile konutu ve ev eşyaları, tezimizin son bölümünde yer verilen konulardır.
Özet (Çeviri)
As our tradition and cultural norms dictate, the main building block of society, namely family, is established through bond of marriage. Administration, exploitation and disposition of property during marriage and division of property after cessation of property regime are clarified in the property regime provisions of the Turkish Civil Code.“Contribution to jointly acquired property regime”is the prevalent property regime in most of the marriages in Turkey. In our study, division of property in contribution to jointly acquired property regime is discussed in detail. In contribution to jointly acquired property regime, the division of property becomes an issue with the dissolution of marriage. First and foremost, identifying the nature of property and determining the criteria to be used in division of property need to be specified. To this end, in the first part of the thesis, the importance of marriage and property regimes are discussed. As defunct Civil Code became obsolete and failed to meet the needs of the society, new rules have established by the introduction of new Turkish Civil Code numbered 4721. In this respect, different property regimes, general rules that are applied in each regime and determination of competent and charged court in cessation of regime are among the subjects discussed in the first part of the thesis. The new concepts emerged by the introduction of contribution to jointly acquired property regime, namely, individual, jointly acquired and shared property and limitations concerning exploitation, administration, disposition and transfer of property are evaluated in the following parts of the thesis. The reasons for dissolution of property regime, contribution claim, increased value claim, equalization and surplus value in division of property and family dwelling and household furniture that require special division rules are clarified in the last part of the thesis.