İnternette erişimin engellenmesi
Blocking access to the internet
  1. Tez No: 375532
  2. Yazar: EMRAH BİRLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
İçerisinde bulunduğumuz iletişim çağında internet, en önemli iletişim araçlarındandır. İnternet, birçok faydasının yanısıra, çeşitli sakınca ve zararları da bünyesinde barındırmaktadır. Bu tür sakıncalı ve zararlı yayınların engellenmesi, gerek gençliğin korunması gerekse de toplum hayatı açısından önemlidir. 'İnternette erişimin engellenmesi', bu tür yayınları barındıran internet içeriklerinin engellenmesi yönünden önemli bir tedbirdir. Ancak, bu süreçte bazı meseleler ortaya çıkabilmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, bilgisayar ve internetin tanımları ve özellikleri incelenmiş, ifade özgürlüğü üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, internet alanını düzenleyen uluslararası ve ulusal mevzuat incelenmiştir. Üçüncü bölümde, internet süjelerinin sorumlulukları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, internette erişimin engellenmesini gerektiren suçlar derinlemesine incelenmiş, 'güvenli internet uygulaması' irdelenmiştir. Beşinci bölümde, internette erişimin engellenmesinde temel birim olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve onun alt birimi olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) incelenmiştir. Altıncı bölümde ise, internet ortamında yayınlanan yayınlara karşı cevap hakkı üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada, internette erişimin engellenmesi sürecinde yaşanan meseleler tespit edilerek çeşitli çözüm önerileri sunabilmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In communication age where we live internet is one of the most important communication devices. Others are press, cinema films, radio and television, etc. As well as a lot of benefit of internet, it has also a lot of damage and prejudice for people, particularly for children and the young. To prevent like this kind of harmful publications is important for preventing youthfulness and public life. Blocking access to the internet is an important measure in terms of prevention of some publications which is hosted in internet. Some problems may occur in this process. In the first part of the study, the definition and chracteristics of computers and the internet are examined and focused on freedom of expression. In the second part of study, international and national legislation regulating the field of the internet are examined. The third section focuses on the responsibilities of the internet subject. İn the fourth section, offenses which is required to block access to the internet are examined in detail. Additionally,“the safely internet application”are mentioned. In the fifth chapter of the study, Information Technologies And Communication Agency which is the basic unit to block access to the internet and its sub-unit Presidency of Telecommunication Communication are examined. The sixth chapter, focuses on the right of reply against the publication published on the internet. In this study, the problems in the process of blocking access on the internet are identified and it is aimed to provide a variety of solutions.