Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına göre düşünceyi ifade özgürlüğü ve Türkiye
European Court of Human Rights by i̇çti̇hat freedom of thought and Turkey
- Tez No: 375530
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde insanın en temel haklarından biride ifade özgürlüğüdür. İfade özgürlüğü temel hak ve özgürlükler arasında önemli bir konuma sahiptir. Çünkü insanlar içindeki düşüncelerini ancak ifade ederek dışa vurabilirler. Kişilerin duygu ve düşüncelerini serbest bir şekilde dışa vurabilmeleri için demokratik bir rejimin olması şarttır. Çünkü demokrasi düşünce ve düşünceyi açıklama özgürlüğünün vazgeçilmez bir öğesidir. Demokrasinin olmadığı yerlerde ifade özgürlüğünden bahsetmek mümkün değildir.Bu çalışmada ifade özgürlüğünün kavramsal ve hukuksal boyutları ele alınacaktır.Ayrıca, ifade özgürlüğünün uluslararası sözleşmelerdeki düzenlenişi ve korunmasından bahsedilecektir. Özellikle de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Çerçevesinde ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında ifade özgürlüğünün yer alması değerlendirilecektir. Ayrıca ifade özgürlüğünün sınırlamaları konusunda Türk Hukukundaki gelişmeler de incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the mostbasicrights of human is freedomexpression. Expressionfreedom of has a significantimportancebetweenbasicrightsandfreedoms as humans can onlyshow their thoughtsbyexpressingfreely. So as to Express thoughtsfreely, theremust be democracy as it is an indispensiblefactor of thoughtand its expression. Forplaceswherethere is nodemocracy, it is impossibletomention freedom of expression. Theaspect of conceptualand legal of expressionfreedom is goingto be approached in thisstudy. Also, configuration of freedom of expressionanditsprotection in international documents is goingto be mentioned. Especially, placing of expressionrightwhich is at decision of European Human Right Court andEuropean Human Right Agreement is goingto be evaluated. Also, theaspect of limitingtheexpression freedom of in the development Turkishlaw is goingto be examined.