Genç istihdamı ve Türkiye'de teşviklerin genç istihdamına etkisi
Youth employment and the impact of the incentives on youth employment in Turkey
- Tez No: 375542
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN NAİM ARDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde çoğu ülkede, istihdam yapısı ve gençlerin işsizlik derecesi, sosyal ve ekonomik kalkınmanın önemli bir göstergesi haline gelmiştir. Bu sorunun, nüfusun büyük çoğunluğu genç nesil tarafından oluşturulan ülkemizde uzun vadede daha ciddi sıkıntılara neden olacağı açıktır. Gençlerin istihdamıyla ilgili teşviklerin etkisini değerlendirmek, bu tezin hazırlanmasının temel amacıdır. Farkların farkı yöntemiyle, mikro düzeyde veri seti ile kadın ve erkek alt gruplarında genç istihdamı üzerinde teşviklerin etkisi değerlendirilmektedir. Özellikle teşvik programlarının genç erkekler üzerinde olumlu etkisi olduğu ancak genç kadınlar üzerinde hiçbir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays in most countries, the structure of employment and the degree of youth unemployment become an important indicator of social and economic development. It is obvious that this problem will cause more serious troubles in the long run in our country where large majority of the population formed by young generation. The main reason of the preparation of this thesis that evaluate the effect of the incentives on youth employment. With using difference in differences method, I assess the effect of incentives on youth employment in subgroups of women and men with micro-level data set. In particular I find observe that the incentive programs have positive effect on young men but no effect on young women.