Politika transferi bağlamında Türk kamu yönetiminde performans yönetimi
Performance management in the Turkish public administration in the context of policy transfer
  1. Tez No: 375555
  2. Yazar: ELİFCAN ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Çalışma, Türk Kamu Yönetiminde oluşturulmaya çalışılan performans yönetiminin politika transferi yoluyla analiz edilmesine dayanmaktadır. Çalışmanın amacı; transfer edilen performans yönetiminin Türk Kamu Yönetiminin yapı ve özelliklerine ne derecede uyum sağladığını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda performans politikası transfer süreci; aktörleri, kaynağı, nesnesi, dereceleri, zorlaştırıcı ve kolaylaştırıcı etkenleri politika başarısızlığı bileşenleriyle birlikte süreç temelli bir yaklaşımla ele alınmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde politika transferinin teorik ve kavramsal çerçevesi ortaya konularak benzer kavramlarla olan ilişkisi açıklanmıştır. İkinci bölümde perfromans kavramı, performans yönetimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde kamu yönetiminde performans yönetimi adına yapılan çalışmaların tarihsel gelişimi irdelenmiş; birinci ve ikinci bölümde elde edilen veriler doğrultusunda performans yönetiminin Türk Kamu Yönetimine transferi ve transfer süreci analiz edilmiştir. Çalışmada betimleyici, tanımlayıcı ve kıyas teknikleri veri toplama tekniği olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is based on understanding, explaining and analysing the performance management establishing in the Turkish public administration in the context of policy transfer. The purpose of the study is to analyse the feasibility of a new performance management, as a tool for the public management paradigm which still features the characteristics of the classic public administration paradigm, by taking the actors, resources, objects, compelling and facilitating factors emerging in the Turkish public administration as a whole. The study consists of three parts. First part introduces the theoretical and conceptual framework of policy transfer relationships and describes their relationships with similar concepts. In the second part performance and performance management concepts have been examined. In the third section, historical development of the studies conducted for the purpose of performance management in public administration have been explored and the transfer and the transfer process of the performance management to the Turkish Public Administration was analysed in line with the data obtained in the first and second part of this study. Data collection methods of this study are comparative and analysis techniques along with the use of descriptive methods.