Anadolu'da Neolitik Çağ'dan Demir Çağı sonuna kadar ayakkabı biçimli ritonlar
The shoe shaped rhytons in Anatolia from Neolithic Age to the end of the Iron Age
  1. Tez No: 375567
  2. Yazar: ZAINAB ALASSAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çizme biçimli kaplar çağlar boyunca Orta Anadolu'da bilinmektedir. Höyücek'te M.Ö. 7.binyıla ait çizme biçimli bir kap, kült eserleri ile birlikte bulunmuştur. Ayakkabı biçimli kaplar Geç Neolitik Çağ'dan itibaren ritüel bir anlam kazanmıştır. Tunç Çağ'da ayakkabı biçimli ritonlar, Boğazköy, Alişar ve Kültepe merkezlerinde bulunmuştur. Gordion'da bulunan kaplar Demir Çağı'na aittir. Ritonlar incelenirken kazı ve müze envanter numaraları, eserin tipi, hangi malzemeden yapıldığı, buluntu yeri, ölçüsü, devri, tanımlamalarda hangi katkı maddesinden yapıldığı, yapılış biçimi, şekilsel özelliği ve eserin üzerindeki bezemeler incelenmiştir. Sonuçta bu kapların kullanım biçimi ve dini törenlerinde önemi izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The boot shaped vessels are known from central Anatolia through the ages. In Anatolia, the significance of boot ritual vessels dates back to the seventh millennium B.C, with a boot vessel from Hoyucek found in a context with artifacts of cultic nature, the shoe-shaped vessel took on ritual significance from the Late Neolithic period onward. In the Bronze Age this vessels appeared in many places, such as Boğazkoy, Alishar and Kultepe. The boots from Gordion can be dated to the Iron Age. İn this thesis we studied rythones examining excavations and museum inventory number, type of trace, which is made of material, finds the location, size, age, construction format, decorations on the vessels and the objective of making these vessels. After all this, the form of use these vessels and importance in religious ceremonies was followed.