Modern ahlak felsefesinde özgecilik
Altruism in modern moral philosophy
  1. Tez No: 375570
  2. Yazar: RECEP BATU GÜNÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Özgecilik düşüncesi, ahlak felsefesi açısından oldukça önemli olmasına rağmen, üzerinde yeterince çalışma yapılmamış bir düşüncedir. Özgecilik düşüncesi, ahlak felsefesi dışında psikoloji, sosyoloji ve biyoloji gibi farklı disiplinler tarafından da ele alınan bir düşüncedir. Kelime anlamı olarak diğeri ile ilgili anlamına gelen özgecilik kavramı, ahlak felsefesinde“herhangi bir çıkar beklentisi olmadan diğer insanların ilgilerine göre eylemde bulunma”şeklinde açıklanabilir. Ahlak felsefesi tarihinde özgecilik düşüncesi genelde egoizmin zıddı olarak ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Özgecilik terimini ilk kez kullanan Auguste Comte, özgecilik düşüncesi sayesinde hayal ettiği toplumu kurmayı hedeflemiştir. Ahlak felsefesi açısından özgecilik düşüncesi temel olarak özellikle bireyin eylemleri ile ilgilidir. Bireyin gerçekleştirdiği eylemleri neye göre belirlediği sorusuna cevap arayan özgecilik, bu soruya“diğerlerinin ilgileri”cevabını verir. Başka bir deyişle özgecilik düşüncesi, ahlaki olarak değerlendirilebilecek eylemlerin kişinin kendi ilgilerine göre değil de diğer insanların ilgilerine göre şekillenmiş eylemler olduğunu iddia eder. Özgecilik düşüncesi ile ilgili olarak az çalışmanın yapılmasının nedeni, özgecilik düşüncesinin tam olarak uygulanabileceği hakkında şüphenin olmasıdır. Oysa ahlak felsefesi hakkında fikir üreten filozoflara bakıldığında birçok filozofun özgecilik düşüncesine çok benzer fikirleri paylaştıkları görülebilir. Bu filozoflara A. Schopenhauer, Immanuel Kant ve Thomas Nagel gibi düşünürler örnek olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Although altruism is a very important thougt in moral philosophy, there are not enough works and resarches about it. The thought of altruism is examined by different diciplines like philosophy, biology, psychology and economy. Lexical meaning of alruism is“about other's interests”and the meaning of the thought of altruism in moral philosophy is“acting toward other persons interest without expectation any benefit”. The thougt of altruism has been examined and utilized like the opposite view of egoism in moral philosophy. Auguste Comte, who was the first time user of the term altruism, wanted to establish a new society which he was imagined. The thought of altruism in moral philosophy is related with human actions. Altruism has been seek an answer of this question: what kind of feature determines the human actions? And altruism is answered this questions like“the others interests”. In other words the thought of altruism holds that, moral actions must be realized only according to the interests of other persons. There are not enough works and researches about altuism because of the doubt about the possibility and implemented of altruism. In fact there are many philosophers who holds nearly same thoughts about altruism. A. Schopenhauer, Immanuel Kant and Thomas Nagel can be shown like those philosophers.