Tatar Türkçesinde isim cümlesi
Noun clause in Tatar Turkish
  1. Tez No: 375569
  2. Yazar: ALP EREN DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tatar Türkçesinde isim cümlesinin incelendiği bu tezde öncelikle Türkiye gramerciliğinde ve Tatar gramerciliğinde isim cümleleriyle ilgili genel yaklaşımlara değinilmiştir. Daha sonra Türkiye Türkçesinde ve Tatar Türkçesinde yer alan cümle, cümlenin ögeleri ve cümle dışı ögeler konularına yer verilmiştir. Tezin“İnceleme”kısmında yüklem isminin türüne, cümlenin bağlanma şekillerine, yerine, anlamına ve zamanına göre isim cümleleri alt başlıklar hâlinde tasnif edilerek incelenmiştir. Tatar Türkçesine ait çeşitli eserlerden alınan isim cümleleriyle ilgili örnekler önce transkribe edilmiş, sonra da Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Böylece Tatar Türkçesinde isim cümlelerinin metinlerde nasıl kullanıldığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which studied Noun Clause in Tatar Turkish, the general approaches especially in Turkish grammer and Tatar grammer. Then the clauses, the properties of the sentence and the external factors of the sentence in Turkey Turkish and Tatar Turkish are mentioned. In the“research”part of the thesis, the noun clauses by grouping them according to the combination type of the sentence, meaning and the tense of verbs are studied. Examples from the different kinds of works Tatar Turkish are taken and these samples are transcribed they transferred in to Turkey Turkish and tried the subject to be understood well. Therefore tried to produce how the noun clauses are used in texts in Tatar Turkish.