Minimalizm ve Steve Reich'ın 'Klavyeli Vurma Çalgılar' için yazılmış yapıtlarının biçim analizi
Minimalism and form analysis of Steve Reich's Compositions for Pitched Percussion
- Tez No: 375707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EBRU GÜNER CANBEY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Minimalizm, modernizm içerisinde, 1960'larda Amerika'da ortaya çıkan önemli bir sanat akımıdır. ABC Sanatı olarak da adlandırılmıştır. Soyut dışavurumculuğun yoğun anlatımına tepki olarak, sadeliği, yalınlığı, netliği, objenin obje olma özelliğini vurgular. Doğu'nun mistisizminden ve ruhani felsefesinden etkilenmiştir. Sanatın yanı sıra yaşamın her alanında etkisini göstererek, mimarlık, iç dekorasyon, endüstriyel tasarım gibi pek çok alanda minimalist ürünler verilmiştir. Müzikte benzer bir yaklaşımla, eserlerde yalın, sade ve hipnotik bir etkiye ulaşılmıştır. Armoni, melodi, form, çalgı grupları ve notasyonda sadeleştirilmeye gidilmiştir. Genel olarak tonalite hissinden uzaktır. Dinleyicinin odaklanmasına imkan verilmeksizin, eserin genel duygusunu yakalamasına özen gösterilmiştir. Bu yaklaşım, günümüz elektronik müziğin tekno, ambient ve minimal gibi bazı alt türlerinde de varlığını sürdürmektedir. Minimalistler bu yöntemi, ağırlıklı olarak akustik çalgılar ve geleneksel notasyonla gerçekleştirmiş, elektronik müzikte ise bu, DJ'ler tarafından, dijital ortamda, programlar üzerinde“loop”ların yavaş yavaş dönüştürülmesiyle elde edilmiştir. Philip Glass, Terry Riley, Michael Nyman, La Monte Young gibi minimalist besteciler arasından bu çalışma için Steve Reich seçilmiştir. Steve Reich diğer minimalist bestecilerden farklı olarak, ritmi, eserlerinde karakteristik bir öğe olarak kullanmıştır. Manyetik şeritler ile yaptığı çalışmalarında bulduğu“phase shifting”(faz kayması-evreleme) yöntemini geliştirerek, akustik entrüman grupları için yazdığı müziklerine uyarlamıştır. Marimba ve vibrafonun yanı sıra piyanoyu da vurmalı bir çalgı gibi kullandığı eserlerinde ritim ağırlıklı bir dil hissedilebilir. Steve Reich'ın bu çalışmada“Piano Phase”,“Nagoya Marimbas”,“Six Marimbas”ve“Sextet”adlı eserleri biçim, armoni ve motif kalıpları temel alınarak incelenmiştir. Seçilen eserler bestecinin“evreleme tekniği”ni en belirgin şekilde uyguladığı klavyeli vurma çalgılar için yazmış olduğu yapıtlarıdır. Yapılan analizler sonucunda“Piano Phase”,“Nagoya Marimbas”,“Six Marimbas”ve“Sextet”adlı eserlerin tümünün minimalist öğeleri barındırdığı ve bu eserlerin“Phase Shifting”(faz kayması-evreleme) tekniği ile oluşturulduğu ve de bu günümüz elektronik müziğinin özellikle“IDM”ve“Ambient”alt türlerine ritim, form ve evreleme tekniği açısından ilham kaynağı olarak öncülük ettiği söylenebilir. Türkçe anahtar Kelimeler: 1- Minimalizm 2- Steve Reich 3- Marimba 4- Faz Kayması
Özet (Çeviri)
Minimalism is an important art movement that emerged in 1960s in America within modernism. It has been also defined as ABC art. As a reaction to the intensive description of Abstract Expressionism, it emphasizes simplicity, clearness, plainness, and the characteristic of an object as the object itself. It is affected by mysticism and the spiritual philosophy of the East. In addition to art it has an impact on every fields of life, hence minimalist products were produced in architecture, interior design, and industrial design. In music, with a similar approach simple, pure, and hypnotic impacts were achieved in pieces. Harmony, melody, form, instrumental groups, and notation were preferably simplified. Usually this is distant from the feeling of tonality. Through disabling the focus of the audience it is intended to catch the general sense of the piece. This approach also continues to exist in certain subtypes of music in today's electronic music. Minimalists achieved this method through using mainly acoustic instruments and traditional notations. On the other hand in electronic music, this is achieved by the help of DJs through slowly transforming the loops in programs on digital environment. Steve Reich is chosen amongst the minimalist composers such as Philip Glass, Terry Riley, Michael Nyman, and La Monte Young. Steve Reich, differently from the other composers, uses rhythm as a characteristic element in his pieces. As he developed the“phasing”method when he found in his works related with the magnetic bands. And he adapted this to his pieces that are composed for the acoustic instrument groups. Rhythmic composing style can be clearly seen in his pieces where he uses piano as a percussive instrument besides marimba and vibraphone. In this study“Piano Phase”,“Nagoya Marimbas”,“Six Marimbas”, and“Sextet”are examined based on form, harmony, and pattern structure. These pieces are chosen where the composer implemented the“Phasing Technique”most explicitly for the percussive instruments with keyboard. Consequently, analysis showed that“Piano Phase”,“Nagoya Marimbas”,“Six Marimbas”, and“Sextet”all four pieces contain minimalist elements. Moreover these are formed with“Phase Shifting”Technique, and pioneered the subtypes of electronic music especially“IDM”and“Ambient”with the inspiration of rhythm, form, and Phase Shifting. Ġngilizce anahtar Kelimeler: 1- Minimalism 2- Steve Reich 3- Marimba 4- Phase Shifting