Otel işletmelerinde karanlık liderliğin örgütsel bağlılık ve örgütsel sessizlik üzerine etkisi
The impact of the dark leadership on organizational commitment and organizational silence in hotel businnesses
  1. Tez No: 375735
  2. Yazar: ERDİNÇ BALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEHAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Liderlik her geçen gün daha fazla ilgiyi üzerinde toplamaktadır. Bunun sebebi liderlerin, grup düzeyinden başlayarak toplumsal düzeye kadar, bütün sosyal yapılarda önemli roller üstlenmesidir. Gerek işletmelerde gerekse de diğer sosyal yapılarda, başarı veya başarısızlık lider ile ilişkilendirilmekte ve liderin davranışı belirleyici olmaktadır. İnsanlardan liderlerin listesinin yapılması istense, büyük bir çoğunluk hızlıca birkaç çok popüler, başarılı ve büyük liderlerin isimlerini yazacaktır. Görünüşe göre biz liderler hakkında düşünürken genelde liderlik hakkında olumlu düşünmeye koşullanmışız. Şirket skandallarının, etik ihlallerinin ve başarısız olan örgütlerin sayısının artması bizim liderliğin çok önemli bir tarafını -olumsuz tarafını- ve bu tarafının olumsuz etkilerini ve sonuçlarını incelemeyi ihmal ettiğimizi göstermektedir. Karanlık liderlik çalışmaları liderliğin etkilerine ters bir bakış açısı ile bakmaktadır. Karanlık liderlik liderin kişiliğindeki olumsuz özelliklerin onun davranış ve kararlarını olumsuz etkilemesi olarak tanımlanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı karanlık liderliğin otel çalışanlarının örgütsel bağlılık ve sessizliklerine olan etkisini incelemektedir. Veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmış ve bu amaçla Gillaspie (2009) tarafından geliştirilen 'Karanlık Liderlik Ölçeği', Meyer & Allen (1991) tarafından geliştirilen 'Örgütsel Bağlılık Ölçeği' ve Dyne, Ang & Botero (2003) tarafından geliştirilen 'Örgütsel Sessizlik Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma Türkiye genelinde faaliyet gösteren bir zincir otelin 604 personelinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leadership has been arousing more interest by each passing day. The reason is that leaders are undertaking important roles in all social structures starting from“group”level and reaching up to“social”level. Both in establishments and also in other social structures, the success or failure are associated with the leader and the leader's behavior is decisive. If asked to generate a list of leaders, most people could quickly provide the names of several very popular, successful, and great leaders. It seems that when we think about leadership, we are conditioned to think about leadership only positive. The increasing number of corporate scandals, ethical breaches, and failed organizations show us that we have neglected to research very important and fruitful side of leadership - bad side of leadership - and it's negative effects and results. Dark leaderships researchs concern leadership effectiveness studied from the reverse angle. Dark leadership can be definied as dysfunctional personality of leaders effects on his/her behavior and decidion negatively. This paper will adress the dark leadership and the significant impact that leaders may have on their subordinate's organisational commitment and silence among hotel employees in Turkey. Questionnaire technique has been used as the data gathering method and for this purpose 'Dark Leadership Scale' developed by Gillaspie (2009) , 'Organizational Commitment Scale' developed by Meyer & Allen (1991) and 'Organisational Silence Scale' developed by Van Dyne, Ang & Botero (2003) have been used in this study.