Bursevî Muhyiddin Efendi, hayatı, edebi kişiliği ve ilahîleri'nin tahlili
The life, literaty personality and analysis divine's of Bursevî Muhyiddin Efendi
- Tez No: 375883
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET NUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
ÖZET Çalışmamızda 17. Yüzyıl Câhidiye Tarikatı şeyhlerinden Muhyiddin Bursevî mahlaslı Bursevî'nin“Bursevî Muhyiddin Efendi, Hayatı, Edebî Kişiliği ve İlȃhileri'nin Tȃhlili ”nde dînî ve tasavvufî açıdan bilimsel olarak incelenmiş ve muhtevası ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın başlangıcında çalışılacak konu ve eser belirlenmiş, ardından Ankara Milli Kütüphane, Yazmalar Koleksiyonunda 06 Mili YZ A6901 numara ile kayıtlı bulunan eser temin edildikten sonra gerekli araştırmalara ve çalışmalara başlanmıştır. Öncelikle şairin hayatı ve kişiliği hakkında bilgi edinilebilecek kaynaklar taranmıştır. Bununla şairin tanınması ve tanıtılması amaçlanmıştır. Daha sonra Muhyiddin Bursevî Efendi Divânı'ndaki dinî-tasavvufî kavramlar düzenli bir şekilde çalışılmıştır. Bu kavramlardan oluşturulacak başlıklar tespit edildikten sonra çalışmanın ana konusunu oluşturan açıklamalar ve yorumlar örnek dörtlükler eşliğinde sunulmuştur. Kullanılan beyitler transkripsiyon esaslarına uygun bir şekilde yazılmıştır. Dinî ve tasavvufî açıdan bir divânın incelemesinin yapıldığı bu çalışmada kullanılan kaynaklar mümkün olduğunca özenle seçilmiş, dikkatle taranmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to Bursali Mehmet Taher who has mentioned in his valuable opus, Osmanli Moelefleri, Muhyiddin Bursevî was a related poet of Khalvatie-Oshaghie doctrine in XVII. Century. Muhyiddin Bursevî is his pseudonym and his opuses are Dîvan, Tevhîdnâme, İbretnümâ and Müşahede. Muhyiddin Bursevî was one of Ali Efendi's caliphs and he has been buried in Üçkozlar. None of the opus of this poet has been published. There is a copy of his Divan with 06 MİLYZFB335 record number in website. In this article, firstly, we will try to investigate monastery, life style and Divan of him and then set to review of Oshaghie doctrine, his mystical perspectives and his position in Bursa.