İş sağlığı ve güvenliği konularının toplu iş sözleşmelerinde düzenlenmesi: Türk otomotiv sanayii örneği
Regulation in collective agreements on issues of work health and safety: Example of Turkish automotive industry
- Tez No: 375891
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tezde tehlikeli işler sınıfında yer alan ve en önemli sanayii dallarından biri olan otomotiv sanayiinde karşılaşılan iş sağlığı ve güvenliği meseleleri ve bunların toplu iş sözleşmelerinde ele alınışları incelenmiştir. Bahsedilen değerlendirme gerçekleştirilirken evvelâ literatür taraması yapılmış ve bu sanayii dalında faaliyet gösteren sendikalar tarafından 1981-2014 döneminde bağıtlanan toplu iş sözleşmelerinin (51 adet) verileri kullanılmıştır. Netice olarak bahsedilen sözleşme metinlerinde iş sağlığı ve güvenliği meselelerinin ele alınışlarının zaman içerisinde önemli bir değişikliğe uğramadığı, yasal düzenlemelerle uyumlaştırıldığı öz itibâriyle de yasal düzenlemelerin tekrarıyla yetinildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, work health and safety issues have been examined in automotive industry, one of the most important and dangerous occupational branches of economy. In this study it is focused on how work health and safety issues regulated in collective agreements in automotive industry. Becides literatüre rewiew, 51 collective agreements (1981-2014) are used to analyze developments of regulation in the course of time in the sector. It is concluded that regulations on work health and safety issues in collective agreements has scarcely changed but legal arrangements have been regarded satisfying.