İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında işçi kesiminin rolü
The Role of workers in occupational health and safety
- Tez No: 81641
- Danışmanlar: PROF. DR. SARPER SÜZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
122 ÖZET Sanayi devriminin başlangıcından beri işyerlerindeki sağlık ve güvenlik organizasyonu ve iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi konusu işverenlerin temel sorumlulukları olarak görülmüştür. Devletin görevi iş sağlığı ve güvenliği mevzuatını hazırlamak, uygulanmasını sağlamak, işçilerin görevi ise bu mevzuata uymak olarak değerlendirilmiştir. Ancak bu gün, iş kazaları ve meslek hastalıklarının devlet, işçi ve işverenler arasında yakın bir işbirliği sağlanması halinde önlenebileceği kabul edilmektedir. Bunun için tarafların iş sağlığı ve güvenliği konularında birbirlerine yardımcı olmaları ve yeri geldiğinde zorlamaları gerekmektedir. İşveren iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almadığında işçilerin birey olarak, iş görmeyi reddetme, iş akdini haklı nedenle feshetme, iş güvenliği önlemlerinin alınması için ifa davası açma ve şikâyet yoluna başvurma hakları vardır. Ayrıca işçi temsilcileri işyerinde, iş kolu ya da ulusal düzeyde kurulmuş bulunan kurullarda işçileri temsil edebilirler. Bu kurullardan en önemlisi işyeri düzeyinde kurulmuş bulunan işçi sağlığı ve iş güvenliği kurullarıdır. Ancak bu kurulların icrai güçlerinin olması ve işyerinde denetlemeler yapabilmeleri gerekir. İş kolu düzeyinde ve ulusal düzeyde oluşturulmuş bulunan kurullarda ise işçi temsilcileri devletten ve işveren kesiminden gelen temsilcilerle birlikte bulunurlar. İşçi sendikalarının da iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında önemli rolleri vardır. Sendikalar işçi eğitiminde önemli yerleri olması gereken kuruluşlardır. Toplu iş sözleşmeleri ise sendikaların iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yolunda kullanabilecekleri önemli araçlardandır. Ancak taradığımız toplu iş sözleşmelerinde gördüğümüz kadarıyla bu araç gerektiği gibi kullanılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
123 ABSTRACT From the beginning of the industrial revolution, safety in the undertaking and the organisation of the prevention of accidents and occupational diseases considered as a basic responsibility of management. The state's duty was to prepare the legislation and supervise its execution. And the workers were expected to obey the legislation and management's directions. But since then it changed a lot. Today it is accepted that occupational accidents and diseases can be prevented by a close co-operation between the state, management and the workers. The parties should help and force each other to secure workers health and safety. When the management doesn't take health and safety measurements within the undertaking workers enjoy some rights as individuals. They can refuse to work, they can breach the contract of employment, they can bring a case against the employer claiming the measures to be taken and they can file a complaint to the labour inspectorate. Workers and their representatives can also participate bodies within the undertaking, at the industry level or at the national level. The most important one of these bodies is the health and safety committees. These committees must enjoy executive powers, and have the authority to carry out inspections in the undertaking. At the industrial or national level workers representatives join committees with the representatives of the state and the employers. The trade unions have an important role in occupational health and safety matters. The unions should take part in the education of workers. Also the unions can have a close eye on the undertaking by the representatives. Collective agreements are one of the most important tools that can be used by the unions in occupational health and safety. But in our research we viewed over forty collective agreements and found that the unions cannot use them as it should be.