Enflasyon ve faiz oranı ilişkisi: Türkiye'de Fisher etkisinin geçerliliği
Relation between inflation and interest rates: Validity of Fisher effect in Turkey
  1. Tez No: 375927
  2. Yazar: YEŞİM ERÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmada, enflasyon ve faiz oranları arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu ifade eden Fisher Hipotezinin, Türkiye için geçerli olup olmadığı araştırılmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, faiz ve enflasyon kavramları açıklanmakta, ikinci bölümünde, 1980 yılı sonrası ekonomi politikalarına değinilmekte ve 2006 yılı sonrası enflasyon hedeflemesi rejimi altında uygulanan ekonomi politikalarına yer verilmektedir. Bu çalışmada diğer çalışmalardan farklı olarak, yapısal kırılmanın varlığı altında enflasyon ve faiz serileri arasında bir ilişkinin olup olmadığı incelenmektedir. Enflasyon hedeflemesi dönemini kapsayan 2003:01-2014:02 yıllarına ait oniki ay vadeli nominal mevduat faizleri ve tüketici fiyat endeksi aylık veriler halinde kullanılmaktadır. Serilerin, Dickey-Fuller, Phillips- Perron, KPSS ve Zivot Andrews birim kök testleri ile durağanlığı test edilmekte ve serilere, Engle-Granger ve yapısal kırılmaları dikkate alan Gregory-Hansen eşbütünleşme testleri uygulanmaktadır. Engle-Granger eşbütünleşme testine göre, enflasyon ve faiz oranları arasında bir ilişkinin varlığını kabul edilmekte ancak Gregory-Hansen eşbütünleşme testine göre, enflasyon ve faiz serileri arasında bir ilişkinin olmadığı görülmektedir. Uygulanan bu testler sonucunda, Gregory-Hansen testine göre Fisher Hipotezi reddedilmekte, Engle-Granger testine göre ise Türkiye için Fisher Hipotezinin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Fisher hypothesis, which is the expression of a positive relationship between nominal interest rates and inflation rates in a long term, it's investigated to valid or not for Turkey. In the first part of the study, the concepts of interest rates and inflation are explained, and in the second section, referred to economic policy after 1980 and after 2006, under the inflation targeting regime are given to the economic policies implemented. In this study, unlike other studies, in the presence of a structural break between inflation and interest rate series examined whether there is a relationship. Inflation targeting, covering the period of 2003:01- 2014:02 years in the twelve month term nominal deposit interest rates and the consumer price index are used in monthly data. Series are tested by the Dickey- Fuller, the Phillips-Perron, KPSS and Working Andrews unit root tests for stability.and Engle-Granger cointegration test and taking into account the structural break Gregory-Hansen cointegration tests are applied. According to the Engle- Granger cointegration test, existence of a relation between inflation and interest rates are accepted, but according to the Gregory-Hansen cointegration test, is seen that, there is no relationship between inflation and interest rates. As a result of these tests are applied, according to the Gregory-Hansen test, Fisher Hypothesis is rejected, according to the Engle-Granger test, the Fisher hypothesis is valid for Turkey, which is concluded.