Hacı ilyas, Hizânetü'l-envâr (Metin ve inceleme)
Hacı İlyas, Hizânetü'l-envâr
  1. Tez No: 375958
  2. Yazar: SİNAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AZMİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Hizânetü'l -envâr, Hazînetü-l ulemâ ve zînetü'l-fukahâ adlı Arapça bir eserin Şeyh Hacı İlyâs tarafından yapılan genişletilmiş bir tercümesidir. Hizânetü'l -envâr, XV. ya da XVI. yüzyılda kaleme alınmış, tek yazma nüshası olan ve Eski Türk Edebiyatı literatüründe bulamadığımız bir eserdir. Eseri, yaptığımız çalışmayla Eski Türk Edebiyatı sahasına kazandırmayı amaçladık. Eserin; transkripsiyonu yapılmış, eserdeki âyet ve hadislerin tahrici yapılmış, menkıbe ve hikâyeler tasnif edilmiştir. Eserin; dil ve üslup özellikleri incelenmiş, aynı dönemlerde kaleme alınmış benzer nitelikteki eserlerle karşılaştırması yapılmıştır. Eserin orijinali olan Hazînetü-l ulemâ ile karşılatırması yapılmış ve işlenmeyen konular ortaya konmuştur. Müellifin; dînî ve tasavvufî kavramlara verdiği anlamları içeren küçük bir sözlük hazırlanmıştır. Hizânetü'l -envâr 'ın, dînî ve tasavvufî konuları sade bir üslüpla işlediği ve konuya uygun benzetme, menkıbe ve hikâyelerle anlaşılması en zor meseleleri bile halkın anlayabileceği tarzda ortaya koyduğu görülmüştür. Eser tercüme bir eser gibi görülse de yapılan ilavelerle telif bir eser hüviyeti de kazanmıştır. Anahtar kelimeler; Tercüme, iman, İslam, ihsan, zikrullah, besmele, namaz,dünya, edep, hayâ, âyet, hadis.
Özet (Çeviri)
Hizânetü'l -envâr is Hazînetü-l ulemâ ve zînetü'l-fukahâ's an Arabic translation which was extended by Şeyh Hacı İlyas. The book was written in 15th century, which is the only manuscripts. We could not find this book in Old Turkish Literature. We aim to gain this book as a priority area of Old Turkish Literature. The book was transcribed. Âyets, hadis, tales and stories have been classified. The book from the aspect of linguistic and stylistic features were examined and compared with the similar books. We prepared a small dictionary including religious and mystical meanings of the concepts. The author stated religious and spiritual issues in a simple style. By tales and stories people can understand even the most difficult issues. The book is a work of translation, but gains the identity of an original work with additions. Key words; Tercüme, iman, İslam, ihsan, zikrullah, besmele, namaz, dünya,edep, hayâ, âyet, hadis.