Farklı müzik türlerinin, nil tilapya (Oreochromis niloticus Linnaeus, 1758)'sının, büyüme performansı ve yem değerlendirmesi üzerine etkileri
The effects of different music types on growth performance and food efficiency of nile tilapia (Oreochromis niloticus Linnaeus, 1758)
  1. Tez No: 375991
  2. Yazar: OĞUZHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYBARS SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tilapya (Oreochromis niloticus Linnaeus, 1758) sofralık balık sektöründe özellikle Uzak Doğu'da önemli bir yere sahip olan türlerdendir. Laboratuvar koşullarında tutulan tilapyalarda, yapay ortam nedeniyle stres oluştuğu varsayılmıştır. Bu stresi azaltmak için farklı müzik türlerinin kullanılması düşünülmüş, bu müzik türlerinin büyüme ve gelişim üzerine etkileri incelenmiştir. Müzik türleri olarak sufi (SM), klasik batı (KBM) ve metal müzik (MM) kullanılmıştır. Tüm koşulları diğer gruplarla aynı tutulan kontrol grubunda ise müzik kullanılmamıştır. Sonuçlar kontrol grubu ve deneme grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir (p>0.05). İstatistiksel olarak bir fark bulunmamasına rağmen en fazla ağırlık artışının MM grubunda olduğu gözlemlenmiştir. Her bir grupta hesaplanan spesifik büyüme oranları, konrtol grubunda 2,05±0,05, SM grubunda 1,87±0,13, KBM grubunda 1,83±0,13 ve MM grubunda 1,99±0,02 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tilapia (Oreochromis niloticus Linnaeus, 1758) is one of the species which is of great importance for Far East market. It has been supposed that there is stress because of artificial environment conditions in laboratory kept tilapia. In the present study, in order to alleviate this stress conditions, different music types have been used and the effects of these music types on growth and development have been examined. As the music types, classical, Sufi and metal music have been used. In the control group, music has not been used, but all of the groups' conditions have been same. According to the results, there is not a meaningful difference between control group and experimental groups (p>0,05). Although there is not meaningful difference between groups, it has been observed that MM group has the highest growth. The specific growth rates in every group has been found as 1,87±0,13 in Sufi music group; 1,83±0,13 in classical music group; 1,99±0,02 in metal music group, and 2,05±0,05 in control group.