Bis(2-izobutirilamidofenil)amin bileşiğinin titreşim spektrumunun incelenmesi
The investigation of the vibrational spectrum of bis(2-isobutyrylamidophenyl)amine molecule
- Tez No: 375992
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bis(2-izobutirilamidofenil)amin bileşiğinin kristal ve moleküler yapısı X-ışınları tek kristal difraksiyon tekniği ile aydınlatıldı. Kristal triklinik uzay grubuna ait olup, P-1, Z = 2, a = 9.5377(9) Å, b = 10.9710(10) Å, c = 18.6693(15) Å, ? = 76.644(6)°, ß = 80.010(6)°, ? = 81.379(7)°, ve Dcalc = 1.212 mg/m3 hücre parametrelerine sahiptir. Bis(2-izobutirilamidofenil)amin bileşiğinin molekül yapısı, titreşim frekansları ve infrared pik şiddetleri 6-31G(d,p) temel seti kullanılarak ab-initio Hartree-Fock ve yoğunluk fonksiyonel teorik metotları DFT(BLYP, B3PW91 ve B3LYP) ile hesaplandı. Hesaplanan geometrik parametreler molekülün tek kristal yapı parametreleri ile karşılaştırıldı. Bu bileşik için B3LYP/6-31G(d,p) metodu ile hesaplanan harmonik titreşimler ile gözlenen titreşim bandlarının birbirleri ile iyi bir uyum içinde olduğu bulunmuştur. Molekülün teorik titreşim spektrumu SQM 2.0 programı kullanarak hesaplanan PED ile yorumlandı. İncelenen metotların hesaplama performansları PAVF 1.0 programı ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The crystal and molecular structure of bis(2-isobutyrylamidophenyl)amine has been determined from single crystal X-ray diffraction data. It crystallizes in the triclinic space group P-1, Z = 2 with a = 9.5377(9) Å, b = 10.9710(10) Å, c = 18.6693(15) Å, ? = 76.644(6)°, ß = 80.010(6)°, ? = 81.379(7)°, and Dcalc = 1.212 mg/m3. The molecular structure, vibrational frequencies and infrared intensities of bis(2-isobutyrylamidophenyl)amine were calculated by ab-initio Hartree-Fock and Density Functional Theory methods DFT(BLYP, B3PW91 and B3LYP) using the 6-31G(d,p) basis set. The calculated geometric parameters were compared to the corresponding X-ray structure of the title compound. The harmonic vibrations computed for this compound by the B3LYP/6-31G(d,p) method are in good agreement with the observed IR spectral data. Theoretical vibrational spectra of the title compound were interpreted by means of PEDs using the SQM 2.0 program. A general better performance of the investigated methods was calculated by PAVF 1.0 program.