Synthesis and cycloaddition reactions of some new sydnones carrying 1,2,4-oxadiazolylmethyl group
1,2,4-oksadiazolilmetil grubu taşıyan bazı yeni sidnonların sentezi ve halkalı katılma tepkimeleri
- Tez No: 376029
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜRÜST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak 5-klorometil-1,2,4-oksadiazol substitute sidnonların sentezi açıklanmıştır. Daha sonra, 5-azidometil-1,2,4-oksadiazol substitute sidnonlar 5- klorometil-1,2,4-oksadiazol substitute sidnonların ve aseton/su içinde sodyum azidin arasındaki reaksiyondan kolayca sentezlendiler. Literatür bilgimiz dahilinde, hem 5- klorometil-1,2,4-oksadiazol hem de 5-azidometil-1,2,4-oksadiazol substitute sidnonlar henüz literatürde bilinmeyen yeni heterohalkalı bileşiklerdir. Ayrıca, bu yeni 5-azidometil-1,2,4-oksadiazol substitute sidnonların N-fenil maleimid, fenil vinil sulfon ve fenil propiyolik asit gibi dipolar sevenler ile 1,3-dipolar halkalı katılma tepkimeleri biyolojik aktiflik göstermeleri beklenen yeni ürünler elde edilmesi için gerçekleştirilmiştir. Bu yeni ürünlerin yapıları IR, NMR (1H, 13C), kütle spektrumları, ve X-ışını kırılımı spektrumları ve fiziksel sabitler(erime noktaları ve Rf değerleri) ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the synthesis of 5-(chloromethyl)-1,2,4-oxadiazole substituted sydnones is firstly described. Then, 5-(azidomethyl)-1,2,4-oxadiazole substituted sydnones were easily synthesized from the reaction between 5-(chloromethyl)-1,2,4-oxadiazole substituted sydnones and sodium azide in acetone/water. To best our knowledge of literature, both 5-(chloromethyl)-1,2,4-oxadiazole and 5-(azidomethyl)-1,2,4-oxadiazole substituted sydnones are novel heterocyclic compounds not known yet. Also, the 1,3-dipolar cycloaddition reactions of these 5-(azidomethyl)-1,2,4-oxadiazole substituted sydnones with dipolarophiles such as N-phenylmaleimide, phenyl vinyl sulfone and phenyl propiolic acid were performed to afford products which might be expected to exhibit biological acitivity. The structures of these novel products were elucidated by means of IR, NMR (1H, 13C), Mass spectra, X-ray diffraction spectra and physical characteristics (melting points and Rf values).