Esansiyel hipertansiyonu olan çocuklarda serum renalaz düzeyi ile hipertansif kardiyak değişiklikler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum renalase level and hypertensive cardiac changes in children with essential hypertension
  1. Tez No: 516969
  2. Yazar: ALİ ATA ÇERKEZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç Çocuklarda hipertansiyon sıklığı erişkinlerden daha azdır. Bununla birlikte hipertansiyon, pediatrik yaş grubunda önemli bir klinik sorundur ve tanım, etiyoloji ve tedavisi erişkinlerden bazı temel yönlerden farklıdır. Çocuklarda kan basıncının belirlenmesi uygun teknik ve cihazların kullanılmasını gerektirir. Hipertansiyona bağlı hedef organ hasarları arasında sol ventrikül hipertrofisi, ekokardiyografinin geniş kullanım alanı nedeniyle en fazla çalışılan indekstir. Renalaz esas olarak böbrekler tarafından üretilen ve dolaşımdaki katekolaminleri, özellikle adrenalini azaltarak kan basıncını düzenleyen ve kardiyovasküler fonksiyonlar üzerine etki gösteren bir monoamin oksidazdır. Bu yazıda, esansiyel hipertansiyonu olan çocuklarda serum renalaz düzeyi ile hipertansif kardiyak değişiklikler arasındaki ilişki, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılarak gözden geçirilmiştir. Gereç ve Yöntem Yaşları 4-18 arasında değişen (ortalama15,1±1,9 yıl) 60 hipertansif çocuk (Erkek: 40, Kız:20) çalışmaya dahil edildi. Vücut kitle indeksi normal sınırlarda olan, yaş (4-18, ortalama14,2±1,3 yıl) ve cinsiyeti (Erkek:10, Kız:10) uyumlu 20 sağlıklı çocuk kontrol grubunu oluşturdu. Hipertansif çocukların 30 unda (Erkek:21, Kız:9) ekokardiyografide sol ventrikül hipertrofisi varken; kalan 30 hipertansif hastanın (Erkek:19, Kız:11) ekokardiyografi bulguları normaldi. Hipertansif gruplardan biyokimyasal incelemeler için venöz kan örneği toplandı. İdrar incelemeleri için sabah ilk idrar örnekleri ve 24 saatlik idrar örnekleri toplandı. Venöz kan örneklerinden serum üre,kreatinin,total kolesterol, Hdl-kolesterol, Ldl-kolesterol, Vldl-kolesterol, trigliserid, adrenalin, T4,TSH,renin ve aldosteron düzeyleri çalışıldı. Hasta ve kontrol gruplarından herhangi bir nedenle kan alınırken renalaz düzeyi bakılması için 2 cc kan örneği de alınarak santrifüj edilip uygun koşullarda saklandı. Hipertansif grupların kan basıncı ölçümünde 24 saatlik ambulatuar kan basıncı monitörizasyonu (AKBM) kullanıldı. Hipertansif grupların kardiyak açıdan değerlendirilmesi M-mode ekokardiyografi kullanılarak yapıldı ve elde edilen veriler ekokardiyografi formlarına kaydedildi. Normotansif grubun ekokardiyografisi yapılmadı. Grupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-testi, Tek yönlü varyans analizi testi kullanıldı. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective Estimated prevalance of hypertension in children is lower than in adults. However, hypertension is an important clinical problem in pediatrics and its definition, etiology and management differ from that in adults in several major respects. Optimal determination of blood pressure in children requires use of appropriate techniques and devices. Left ventricular hypertrophy is the most commonly studied index for hypertension related target organ damage due to wide use of echocardiography. Renalase is a monoamine oxidase that is mainly produced by the kidneys, which regulates blood pressure by reducing catecholamines, especially adrenalin and acts on cardiovascular functions. In this study, the relationship between serum renalase level and hypertensive cardiac changes in children with essential hypertension was compared with the healty control group. Materials and Methods A total of 60 hypertensive children (Male: 40, female: 20) aged between 4-18 years (mean 15.1 ± 1.9 years) were included in the study. Twenty healthy children with normal body mass index (4-18, mean14.2 ± 1.3 years) and similar gender (Male: 10, female: 10) formed the control group. In 30 of hypertensive children (Male: 21, female: 9), echocardiography showed left ventricular hypertrophy; Echocardiographic findings of 30 remaining hypertensive patients (Male: 19, Girl: 11) were normal. A venous blood sample was collected from the hypertensive groups for biochemical examinations. Urine samples and 24-hour urine samples were collected in the morning for urine examinations. Serum urea, creatinine, total cholesterol, Hdl-cholesterol, Ldl-cholesterol, Vldl-cholesterol, triglyceride, adrenaline, T4, TSH, renin and aldosterone levels were studied in venous blood samples. While taking blood from the patient and control groups for any reason, 2 cc blood samples were taken for renalase examination and centrifuged and stored under appropriate conditions. 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) was used to measure blood pressure of hypertensive groups. The cardiac evaluation of hypertensive groups was performed using M-mode echocardiography and the data were recorded in echocardiography forms. Echocardiography of the normotensive group was not performed. Independent samples t-test, One-way analysis of variance test was used to compare the groups. Chi-square test was used to compare categorical data.