Tokat ekolojik koşullarında yetiştirilen bazı glayöl (Gladiolus grandiflorus) çeşitlerinin kesme çiçek verim ve kalitesi bakımından incelenmesi
A study on the cut flower yield and quality of some gladiolus (Gladiolus grandiflorus) varieties grown in ecological conditions of Tokat
  1. Tez No: 376080
  2. Yazar: ŞÜHEDA BASİRE AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma 2013 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait araştırma ve uygulama bahçesinde, açık arazide yürütülmüştür. Çalışmanın amacı, Tokat ekolojik koşullarında farklı dikim zamanlarında, farklı glayöl çeşitlerinin verim ve kalite bakımından incelenmesidir. Araştırmada 5 farklı glayöl (White Prosperity, Blue Tropic, Victor Borge, Yellow France, Applause) çeşidi kullanılmıştır. 1 Mayıs, 15 Mayıs ve 30 Mayıs olmak üzere 3 farklı dikim zamanında dikilen glayöl kormlarında kalite ve verim bakımından fenolojik ve morfolojik gözlemler yapılmıştır. Tokat ekolojik koşullarında en uygun glayöl dikim zamanı olarak 30 Mayıs en iyi sonucuvermiştir. Çeşit özelliklerine bakıldığında ise bitki boyu, başak uzunluğu,çiçek sapı uzunluğu, çiçek sapı kalınlığı, dal ağırlığı ve kandil sayısı bakımından en uygun çeşitler White Prosperity ve Blue Tropic olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out,in the research and application garden of Gaziosmanpaşa University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in 2013. The aim of the study is to observe in different planting times in different cultivars of gladiolus in terms of yield and quality in Tokat ecological conditions.Five different gladiolus cultivars (White Prosperity, Blue Tropic, Victor Borge, Yellow France, Applause) were used in the study. Phenological and morphological observations were made in terms of yield and quality on gladiolus korms which were planted in three different periods as 1st, 15th and 30th of May. May 30 has resulted to be the best time for planting gladilous in Tokat. When look at their characteristics, it has been found out that White Prosperity and Blue Tropic are the most appropriate ones in terms of plant height, spike length, stem length and diameter,branch weight and number of florets/spike