Kosimplektik manifoldun kontak pseudo-slant altmanifoldlarının geometrisi üzerine
On the geometry of contact pseudo-slant submanifolds in a cosimplectic manifold
- Tez No: 539063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, kosimplektik manifoldun kontak pseudo-slant altmanifoldların geometrisi çalışıldı. Birinci bölümde literatür özeti, konunun güncelliği ve tez konusuyla ilgili yapılmış olan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. İkinci bölümde çalışmamız için gerekli olan bazı temel tanım ve teoremlere yer verildi. Üçüncü bölümde, kontak metrik manifoldlar hakkında bilgi verilerek, kosimplektik manifoldlar tanıtıldı. Dördüncü bölüm tezin orijinal bölümü olup, bu bölümde kosimplektik manifoldun kontak pseudo-slant altmanifoldları ve kosimplektik uzay formların kontak pseudo-slant altmanifoldları çalışıldı. Geometriye katkı yapacağını düşündüğümüz bazı sonuçlar elde edildi. Son olarak beşinci bölümde, problemimizden ortaya çıkan sonuç ve öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the geometry of contact pseudo-slant submanifolds in a cosimplectic manifold is studied. In the first chapter, the literature survey, up to dateness of the subject and information about the thesis subject are given. In second chapter, some neccessary definitions and theorems our study are given. In the third chapter, informations about contact metric manifolds are given and cosimplectic manifolds are defined. Fourth chapter, as the original section part of the thesis, in this chapter, contact pseudo-slant submanifolds of cosimplectic manifold and contact pseudo-slant submanifolds cosimplectic space form of are studied. Some results that we think to contribute to geometry are obtained . Finally, in fifth chapter, the resultings and suggestions obtained from our problem are given.