Yaşam çözümlemesinde aykırı değerler
Outliers in survival analysis
  1. Tez No: 372746
  2. Yazar: NURAY TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURDU KARASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşam çözümlemesi, tanımlanan herhangi bir olayın ortaya çıkmasına kadar geçen sürenin incelenmesinde kullanılan istatistiksel yöntemler bütünüdür. Aykırı değerler, modele iyi uyum sağlamayan değerlerdir. Yaşam çözümlemesinde aykırı değerler klasik regresyonda kullanılan yöntemlerden farklı yöntemler kullanılarak hesaplanmaktadır. Çünkü yaşam çözümlemesinde veriler durdurulmuş gözlemler içerir ve durdurulmuş gözlemlerin varlığı“beklenen eksi gözlenen”değerini hesaplamayı zorlaştırır. Yaşam çözümlemesinde aykırı değer belirleme yöntemleri artıklara ve artıkların analizine dayanmaktadır. Yaşam çözümlemesinde kullanılan başlıca artık türleri Cox-Snell, Martingale, Schoenfeld, Sapma, Log-odds ve Normal sapma artıklarıdır. Etkili gözlemleri belirlemek için kullanılan yöntemler ise DFBETA, LMAX ve Olabilirlik Değişim değerleridir. Çalışma boyunca incelenen artık türleri mide kanseri ile ilgili verilere uygulanmış ve aykırı değerler belirlenmiştir. Belirlenen aykırı değerler çıkarılarak model yeniden kurulmuştur. Aykırı değerler çıkarıldığında sonuçların daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Survival analysis is a collection of statistical methods for analyzing data where the outcome variable is the time until the occurrence of an event of interest. Outliers are the individuals whose survival time is not well fitted by the model. Outliers in survival anaysis calculated differently from classical regression analysis. Because in survival analysis are data contain censored observations and this makes difficult to calculate the difference“observed minus predicted”values. In survival analysis outlier detection methods are commonly carried out based on residuals and residual analysis. In survival analysis there are different types of residuals that are Cox-Snell, Martingale, Schoenfeld, Deviance, Log-odds and Normal deviance residuals. There are methods which are DFBETA, LMAX and Likelihood Displacement values for detecting influential observations. The residuals are analyzed during the study which is applied on a stomach cancer data set and the outliers are detected. After omitting these outliers, model is set up again and results were found better.