Enjeksiyonla kalıplamada kalsit katkılı polipropilen malzemelerde geri dönüşüm oranının mekanik özelliklerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects on mechanical properties of recycle ratio in calcit reinforced polypropylene materials in injection moulding
- Tez No: 376154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Plastik parçaların mekanik özelliklerinin korunabilmesi için nitelikli geri dönüşüm öneminden hareketle; bu çalışmada, sanayide kullanılan % 40 kalsit (kalsiyum karbonat) katkılı polipropilen (PP) malzemenin geri dönüşümlü olarak kullanımı deneysel olarak incelenmiştir. Hammaddenin geri dönüşümündeki mekanik özelliklerini inceleyebilmek numuneler hazırlanmıştır. %100 geri dönüşümsüz malzeme ile %5, %10, %15, %25, %50, %75 ve %100 oranında bir kez geri dönüştürülmüş malzeme karışımları ile hazırlanmış numunelere normal çekme, kaynak bölgesi çekme, üç nokta eğme ve izod çentik darbe testleri uygulanmıştır. Ayrıca, yapılan testlerin kulanım koşullarını simule etmesi için etüv kabinlerinde bekletildikten sonra da (yaşlandırılarak) aynı testler uygulanmıştır. Testler sonucunda malzemenin mekanik özelliklerindeki değişimler belirlenmiş ve plastik parçanın kullanım alanlarına göre kırma malzeme seçimi için bir uygunluk kitlesi elde edilmiştir. Sonuçlar geri dönüşümlü malzeme kullanımında darbe dayanımının azaldığını, eğme ve çekme dayanımlarında ise dikkate değer olumsuz bir değişim olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Because of qualified recycling is an important issue for protecting the mechanical properties of the plastic parts, the using of recycled polypropylene material, added 40 % of calcite (calcium carbonate), experimentally investigated. In this study, the samples are prepared with 100 % pure, %5, %10, %15, %25, %50, %75 and 100 % recycled material mixtures for investigating mechanical properties of raw material at the recycled using. Measurement proficiency have been checked by doing dimensional measurements of the samples. The samples tested by normal tensile, weld tensile, three-point bending and charpy impact testing methods. Also, after aging process, similar tests have been applied for simulating using conditions of tests. At the end of the tests, the changes at the mechanical properties of the material were determined. According to the results of tests, a prediction obtained for recycling material selection. The decreasing of impact resistance has been identified by using recycled material. There aren?t any significant changes in values of the bending and tensile testing.