Pozitif lineer oeratörler ve hemen hemen yakınsaklık
Almost convergence and pozitive linear operators
  1. Tez No: 376233
  2. Yazar: SEYCAN AYVAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GİRGİN ATLIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, klasik Bohman-Korovkin yaklaşım teoremleri ve ispatları verilmiştir. Ayrıca buna ilişkin bazı örnekler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, hemen hemen yakınsaklık metodu kullanılarak geliştirilen Korovkin tipli yaklaşım teoremleri incelenmiştir.. Beşinci bölümde, üçüncü ve dördüncü bölümde verilen yaklaşım operatörleri için süreklilik modülü yardımıyla yaklaşım hızı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The fist chapter has been devoted to the introduction. The second chapter, the basic definitons and consepts have been recalled. The third chapter, classic Bohman-Korovkin approximation theorems and proofs have been given. Moreover, examples concerning these theorems have also been analysed.The fourth chapter, developed with the use of almost convergence method Korovkin type approximation theorem has also been analysed. In the final chapter, the rate of convergence with the help of continiuous modüle has been examined for approximation operators given in chapter third and fourth.