XRF ve ICP-OES teknikleri ile van gölü'nün su ve sedimentinin eser element analizi
Trace element analysis of van lake's water and sediment using XRF and ICF - OES technique
- Tez No: 376265
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN DURAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Van Gölü'nün çeşitli derinliklerinden alınan sediment ve su numunelerinin iki teknik (ICP-OES ve EDXRF) ile elementel analizi yapıldı. Denizler, göller ve akarsular insan aktiviteleri (endüstri atıkları gibi) sonucu kirlenmekte ve canlı organizmaların hayatını tehdit etmektedir. Van Gölü'ndeki kirliliği, çevre kirliliğine neden olan faktörlerin başında gelen eser elementler açısından belirleyebilmek için, su ve sediment numuneleri mümkün olduğunca karakteristik bölgelerden seçildi. Bu amaçla 20 istasyondan toplam 54 adet sediment ve su (20 sediment, 19 dip suyu ve 15 yüzey suyu) numuneleri alındı. Bu çalışma, iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci kısmında, sediment ve su numunelerinin İndüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) tekniği ile major ve eser element analizleri yapıldı. Analiz sonucunda numunelerde Ca, Mg, Na, K, Fe, Cu, Zn, Mn, Al, B, Cd, Cr, P, Pb elementleri saptandı. Sonuçlara göre, tüm numunelerde yüksek konsantrasyonda B (bor) elementi gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, elemental analysis of sediment and water samples taken from various depths of the Lake Van was performed with two techniques (ICP-OES and EDXRF). Seas, lakes and rivers are polluted as a result of human activities (such as industrial waste) and are threatening the lives of living organisms. To determine trace elements which is one of the factors causing environmental pollution, water and sediment samples are selected as possible from characteristic regions. For this purpose, a total of 54 sediment and water samples from 20 stations (20 sediments, 19 deep waters and 15 surface waters) were taken. This study consists of two parts. In the first part of the study, major and trace element analyzes of sediment and water samples were performed with Inductively Coupled Plasma-Optical Emission Spectrometry (ICP-OES) technique. In result of analysis Ca, Mg, Na, K, Fe, Cu, Zn, Mn, Al, B, Cd, Cr, P, Pb elements were determined in samples. According to the results, in all samples B (boron) element at high concentration was observed.