Soft topolojik uzaylar ve bazı soft yapılar
Soft topolocical spaces and some soft structures
  1. Tez No: 376299
  2. Yazar: RIDVAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde öncelikle soft filtre ve soft ideal kavramları tanımlanarak bazı temel özellikleri incelenmiştir. Daha sonra soft filtrelerin bir uygulaması olarak, soft topolojik uzaylarda soft filtrelerin yakınsama teorisi tartışılmıştır. Ayrıca aynı evrensel küme üzerinde bir filtre ile bir soft filtre ve bir ideal ile bir soft ideal arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Son olarak ise soft Boolean cebiri kavramı ifade edilerek ilgili bazı teoremler ispatlanmştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of soft filter and soft ideal are firstly defined and some basic properties of their are investigated. Then, as an application of soft filters, the convergence theory of soft filters is discussed in soft topological spaces. The relationships between a filter and a soft filter with an ideal and a soft ideal defined on the same universal set are revealed. Finally, the concept of soft Boolean algebra is defined and some related theorems are proved.