Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde viral hepatit ön tanılı hastalarda HBsAg'nin elisa-Pha yöntemleri ile mukayeseli araştırılması
- Tez No: 37631
- Danışmanlar: DR. SUAT SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
-36- ö Z E ÎD Laboratuvarımızda Hepatitis B yüzey antijeni aran ması amacıyla gönderilen 916 Akut Viral Hepatit ön tanılı hastaların serumlarından ELİSA-PHA yöntemleri ile HBsAg a- raştırılmıştır. ELlSA ile 234 olguda ve PHA ile 179 olguda HBsAg antijeni tespit edilmiştir. Bu olguların 510 tanesi ELlSA ve Wellcome BEPAOÎESaî-3 kiti ile,406 olguda ELlSA ve SERO- DIA-HBs kiti ile karşılaştırma yapılmıştır. Uygulanan bu yöntemlerin duyarlılık farkları incelenmiş ve içlerinden en duyarlısı belirlenmiştir.ELISA'nm Wellcome HEPATESİD-3 PHA* dan duyarlılık farkı % 21.84,ELlSA'nm SERODIÂ-HBs PHA» dan duyarlılık farkı #14.79 ve ELISA'nm her ikisine göre duyarlılık farkı #19.04 olarak tespit edilmiştir. Bulduğumuz değerler literatüre uygunluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-37- SUMMARY We have compared two techniques, ELISÂ and PHA tec-. uniques in investigating HBgAg in sera of 916 patients with acute viral liepatitis. 234 of sera were found positive with the ELlSA tec hnique and 179 were positive with PHA. 510 of tests consist of a comparative study between ELÎSA(Organon) and Hepatest- 3 (Wellcome) and 406 tests were a comparision between ELlSA (Organon) and Serodia-HBs. (JPuJiboro).(Dhe sensitivity of these methods was investigated. ELlSA was 21.84 % more sensitive than Hepatest-3,the sensitivity of ELlSA compared to Serodia-HBs was 14.79 % and ELlSA» s sensitivity in com parision to both PHA tests was 19.04 %. Our results are in accardance with those stated in literature.