Cross-platform mobile development
Platform bağımsız mobil geliştirim
- Tez No: 376343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA BİRANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde, pek çok farklı mobil platform bulunmaktadır ve bu platformların birbirleri arasındaki farklar, tüm platformlarda çalışan tek bir kod tabanı oluşturmayı çok zorlaştırmaktadır. Platform bağımsız mobil geliştirim, küçük değişikliklerle farklı işletim sistemleri üzerinde çalışabilen mobil uygulama geliştirebilmek demektir. Bu tezde, platform bağımsız mobil uygulama geliştiricilerine yardımcı olmak için tasarlanan ve geliştirilen yeni bir yazılım çerçevesi önerilmektedir.Önerilen yazılım çerçevesi, ortaya çıkan uygulamanın verimliliğini ve kalitesini artırmaya yönelik çeşitli özellikler sağlamaktadır ve lokal uygulama görünümü ve hissi uyandıran mobil uygulamaların geliştirilmesini desteklemektedir. Tezde gerçekleştirilen başlıca çalışmalar: (i) platform bağımsız mobil geliştirimi kolaylaştıracak yeni bir yazılım çerçevesinin tasarlanması, (ii) çeşitli araçlar kullanılarak yazılım çerçevesinin geliştirilmesi ve (iii) geliştirilen yazılım çerçevesinin veri madenciliği uygulamarı üzerinde deneysel olarak uygulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are many different mobile platforms and the differences between each of these platforms make it very hard to build a single code base that runs on all platforms. Cross-platform mobile application development refers to the development of mobile application which can work on different operation systems by doing minor changes in it. This thesis proposes a new framework which has been designed and implemented to help developers for cross-platform mobile development. Proposed framework provides various features that increase the productivity and the quality of the resulting application and it supports the development of mobile applications with a native look and feel. In particular, we provide the following main tasks (i) designing a new framework to make cross platform mobile development easily, (ii) implementing the framework by using several tools, and (iii) performing experimental works by using developed framework for data mining applications.