Irak'a ABD müdahalesinin Türkiye basınında söylem açısından irdelenmesi
The analysi̇s of the medi̇a coverage of the occupati̇on of Iraq by the USA
  1. Tez No: 376417
  2. Yazar: TUĞBA KIZILŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, ABD'nin Irak'a müdahalesinin Türk basınında yansıtılma biçimi nefret söylemi açısından analiz edilmiştir. Çalışmada, birbirinden farklı yayın politikalarına sahip olduğu bilinen beş ulusal gazete olan Zaman, Cumhuriyet, Hürriyet, Evrensel ve Yeniçağ gazetelerinin, ABD'nin Irak'a ilk müdahale tarihi olan 20 Mart 2003 den itibaren ilk üç ayda konuyla ilgili haberleri nefret söylemi açısından incelenmiştir. Nefret söylemini kısaca etnik köken, dil, din, cinsiyet, cinsel yönelim v.b. özellikleri ile toplumun baskın kimliklerine nazaran farklılık arz eden kişi ya da gruplara yöneltilmiş, aşağılama, dışlama, ötekileştirme içeren söylemler olarak tanımlayabiliriz. Bir metnin nefret söylemine girip girmediğini anlayabilmek için kimi zaman incelikli bir çözümleme yapmak gerekebilir. Nefret söylemi kelimelerden ibaret değildir. Aksine sözcüklerin yan yana gelişi, kim tarafından, ne zaman, nerede ve niçin kullanıldığı da çok önemlidir. Uluslararası Hrant Dink Vakfının yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye'de nefret söylemi en çok Kürtler ve Ermenileri hedef almaktadır. Ermeniler ve Kürtlerden sonra nefret söyleminin hedef aldığı dini ve etnik gruplar Rumlar, Hıristiyanlar ve Yahudilerdir. Bu konu çerçevesinde tezin ilk bölümünde nefret söylemine değinilerek, farklı ülkelerdeki yansımaları, türleri ve boyutları irdelenmiş, ikinci bölümünde ise birinci bölümden faydalanılarak farklı yönelimleri olduğu çoğunlukla kabul edilen Zaman, Cumhuriyet, Hürriyet, Evrensel ve Yeniçağ gazetelerinde nefret söyleminin tespitine yönelik analiz yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Nefret söylemi, Basın, Amerika, Irak, Savaş, Gazete
Özet (Çeviri)
At this assey, refllection of the American attack on Iraq at Turkish Press is tried to explain from“the hate speech”point of view. To do that, 5 newspapers which have completely different sides, have been examined from their articles about the date of begining of a struggle 20 March 2003.“The hate speech”is outside the law, communication that vilifies a person or a group on the basis of one or more characteristics such as race, gender, sexual orientation, gender identity, national origin, color, ethnicity, religion, disability, or age. To be certain about, this is hate speech or not, the topic has to examined clearly. Hate speech does not only consist of words, but rather of the way they are strung together; about the importance of who utters them and where, when and why they are uttered. According to a research which has made by the International Hrant Dink Foundation's the hate speech in Turkey mostly targets the Kurds and the Armenians. The religious and ethnic groups that are targeted by hate speech after Armenians and Kurds are Rums, Christians and Jews. At first part, different point of views of countries about hate speech have been examined. At second part, Zaman, Cumhuriyet, Hürriyet, Evrensel ve Yeniçağ Newspapers are evaluated by the basic idea of first part. Key Words : Hate Speech, Press, America, Iraq, War, Newspaper