Türk sinemasında erkek çocuk kahramanın inşası
Construction of male child hero in Turkish cinema
- Tez No: 376432
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Türk Sineması'nın çocuk yıldızlar döneminde oluşturulan“erkek çocuk kahraman”tipinin inşa süreci, modernleşme, milliyetçilik, ulus-devlet inşası çerçevesinde toplumsal ve tarihsel bağlamı içerisinde incelenmiştir. Sezercik filmleriyle sınırlandırılmış olan çalışmada, dört Sezercik filmi söylemsel stratejileri açısından incelenerek, oluşturulan bu erkek çocuk kahramanın, Türk modernleşmesi ile paralel geliştirilen makbul yurttaş tipi ile olan bağları araştırılmıştır. Mazlumluk ve yetimlik söylemi üzerine inşa edilmiş olan Sezercik tipinin, Doğu-Batı ikileminde sancılı bir gecikmiş modernleşme süreci yaşayan Türk toplumu içerisinde dönemsel kaygılarla kurduğu paralellik ve bunlara cevap verme stratejileri ortaya konulmuştur. Çalışmada, oluşturulan Sezercik tipinin, Cumhuriyet'in ilanından itibaren oluşturulmaya çalışılan“ideal Türk çocuğu”tanımına uyan, paternalist modern ulus-devlet inşa sürecinde toplumun geleceği olarak görülen çocuk rolünde, Türk toplumunun dönemsel kaygı ve özlemlerini yanıtlayan bir tip olarak inşa edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to point out the construction process of the male child hero in Turkish Cinema around the concepts of modernization, nationalism and nation-state building in its social and historical context. Being limited with four Sezercik movies, it is aimed to inquire the connections between the male child hero with the acceptable citizen type which was developed through the Turkish modernisation process. The parallelism constructed with the anxiety of Turkish society which experiences a belated modernisation process through the East-West dilemma and the responding strategies of the Sezercik type to these anxieties are pointed out. In the study, it is seen that Sezercik is constructed in the role of being the future of the nation through the paternalistic modern nation-state building process as an“ideal Turkish child”which was defined in detail during the early years of the Turkish Republic resolving the historical anxieties and ideals of the Turkish society.