Uluslararası antlaşmaların Türk ve Irak Anayasalarındaki yeri
The place of treaties in the Constitutions of Iraq and Turkey
- Tez No: 376430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAT LALE AKKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Uluslararası antlaşmaların Türk ve Irak Anayasalarındaki yeri isimli çalışmanın ilk bölümünde uluslararası antlaşmaların, uluslararası hukukta ve özellikle 1969 Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesindeki tanımı ve yapılışından bahsedilmekte, bu sözleşme temel alınarak; antlaşmaların görüşülmesi, metnin yazılması, kesinleşmesi (imzalanması) ve bağlayıcılık kazanması (onaylanması) incelenmektedir. Onaylanma aşamasından sonra antlaşmaların nasıl yürürlüğe girip uygulanacağı konusuna değinilmiştir. Uluslararası hukukla iç hukuk arasındaki ilişkiler konusu da bu bölümde uluslararası antlaşmalar çerçevesinde incelenmiştir. İkinci bölümde ise spesifik bir şekilde uluslararası antlaşmaların; Türk ve Irak anayasalarındaki yapılışı, bu devletlerin iç hukuklarındaki hiyerarşik konumu ve nasıl uygulanacağından bahsedilmektedir. Daha sonra mukayeseli bir bakış açısıyla, Türk ve Irak anayasalarında uluslararası antlaşmalar bakımından, anayasaların farkları ve benzerliklerini ortaya koymuş bulunmaktayız. Sonuç bölümünde ise çalışma boyunca ileri sürülen görüşler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, titled as“The Place of Treaties in the Constitutions of Iraq and Turkey”, the definition and the constituting elements and the adoption, authentication, ratification and approval of treaties are examined. After this examination, entry into force and application of treaties and the relationship between inetrnational law and municipal law within the context of treaties are discussed. In the second part, the conclusion, hierarcy and the application of treaties in the Constitutions of Iraq and Turkey are discussed specifically. The common and different characteristics of Iraq and Turkish Constitutions related to the treaties are emphasized comperatively. In the conclusion part, the whole work is assessed generally.