Julius Caesar'ın hayatı, siyasi ve askeri faaliyetleri
The life, political and military activities of Julius Caesar
- Tez No: 376433
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gaius Julius Caesar, Roma tarihinin akışını değiştiren bir liderdir. M.Ö. 103 M.Ö. 100 yılları arasında bir zaman diliminde doğmuş olan Caesar, gençlik döneminde Diktatör Sulla tarafından Anadolu'da sürgüne gönderilmiş ve sonrasında ise Roma'ya dönmüştür. Bu dönemden sonra Caesar'ın hayatı farklı bir seyre girmiştir. Çünkü akıllı siyasi hamleleriyle kısa zamanda Roma'da popüler bir kişi olmuş ve siyasi yaşamda kendisini göstermiştir. Bundan sonraki dönem Caesar'ın yükselişine şahit olmuştur. Caesar, Galya valiliğinden sonra kendisine muhalif olanları mağlup etmiş ve Roma'nın en tepesindeki adam olmayı başarmıştır. Bu çalışmam da Caesar'ın hayatını en ince ayrıntılarına indirgenecek kadar olmasa da anlaşılır bir şekilde aktarmaya çalıştım. Çalışmam da hem Caesar'dan önceki hem de ondan sonraki Roma dünyasını da özet şeklinde aktarmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
Gaius Julius Caesar is considered to be a leader who has changed the course or Romanian history – Caesar who was born in a timeframe covering the years between 103 to 100 BC, during his youthness period, was banished to Anatolia by the Dictator Sulla and after on, he returned to Rome. Following this era, the life fluency of Caesar has turned into a different trend because, due to his wise political moves, he became a very popular person in Rome within a very short time, and manifested himself in his political life. Next era, has become a witness for Caesar's uptrend. Caesar, after achieving the post of Galia Governorship, has defeated his opposers and been successful to sit in the apex point of Rome. With this study, I have tried to narrate the Caesar's life in a way which is understandable even if it not enters the slightest details of his life. In the course of my study, I have also tried to narrate in a summary the features of Roman World before and after Caesar's era.