Heideggerian understanding of modern science: The case of European research area
Heideggerci modern bilim anlayışı: Avrupa araştırma alanı örneği
- Tez No: 439104
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BARIŞ MÜCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Avrupa Araştırma Alanı'nı Heidegger'in modern bilim anlayışı temelinde analiz eder. Avrupa Araştırma Alanı, 2000 yılında, Avrupa Birliği üyeleri tarafından, Avrupa'nın bilgi üretimi üzerine politikaları ışığında başlatılmıştır. Avrupa Komisyonu, bu alanı bilimsel bilginin ve araştırmacıların üretimi, dolaşımı ve iletişiminin sürdürüldüğü geniş, aktif ve ortak bir alan olarak kurmuştur. Komisyon'un resmi dokümanlarının analizine dayanan bu çalışma, Avrupa'nın bilgi ve bilgi üretimi üzerine olan bu politikalarını, baskın market ilişkilerine uygun olarak bilgi üretim sürecini değiştirmeyi amaçlayan neoliberal bir girişim olarak okumak yerine, modern bilimin Heideggerci anlayışı temelinde, yani, ayrı ve bütünleşik bir çağ bağlamında tartışır. Avrupa Araştırma Alanı modern bilimin üç kurucu özelliğine dayanarak incelenmiştir: (1) kurumlaşmış ve (2) uzmanlaşmış olması ve (3) modern bilimin araştırmacısı. Bu tez, Avrupa Araştırma Alanı'nın, şeylerin modern çağda ne ve nasıl olduklarını belirleyen özgün ve birleşik bir tarihsel anlaşılabilirlik olarak modern bilim tarafından kurulup, sürdürüldüğünü iddia eder.
Özet (Çeviri)
This thesis undertakes the analysis of European Research Area on the basis of Heideggerian conception of modern science. In 2000, European Research Area is initiated by the members of European Union in the light of European policies on knowledge production. European Commission establishes this area on the purpose of creating a large, active and common area where production, circulation and communication of scientific knowledge and researchers are ensured Based on the analysis of official documents of Commission, this study, instead of reading this process as a neoliberal attempt to change the knowledge production process in terms of predominant market relations, discusses these EU policies on knowledge and knowledge production in accord with the Heideggerian understanding of modern science, that is, within the context of a distinct and unified epoch.Thus, European Research Area is scrutinized with regard to three foundational characters of modern science: (1) its institutionalized and (2) specialized character, and (3) its researcher. This thesis asserts that European Research Area is established and furthered by modern science as a specific and unified historical intelligibility which bases the understanding of what and how entities are in modern age.