Algı yönetimi ve propaganda çerçevesinde PKK röportajları, 2009-2012
PKK interviews within the framework of perception management and propaganda, 2009-2012
  1. Tez No: 376543
  2. Yazar: SERTAÇ CANALP KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde 2009-2012 yılları arasında Murat Karayılan ile gerçekleştirilen ve Türkiye basınında yayınlanan röportajlar içerik ve söylem analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Modern terörizm 200 yılı aşkın süredir insanlığı tehdit etmektedir. Bu süreçte terör örgütleri dünyadaki gelişmeleri takip etmiş ve daha etkili olabilmek için kendilerini güncellemişlerdir. Bu yüzden çeşitli iletişim araçlarının da meşruiyet sağlamak amacıyla terör örgütleri tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Algı yönetimi ve propaganda da bu tekniklerden bazılarıdır. Bu tezde de Murat Karayılan ile birinci açılım döneminde gerçekleştirilen röportajlar algı yönetimi ve propaganda çerçevesinde PKK'nın iletişim stratejisi tanımlamak için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, interviews between 2009 and 2012 are tried to be analyzed with context analysis and discourse analysis, which have done with Karayılan and published in Turkish press. Modern terrorism have been threatening the humanity over 200 years. In this period, terrorist organizations followed developments in world, and updated themselves to be effective. Therefore, it is known that various communication tools are being used by terrorist organizations to get legitimacy. Perception Management and Propaganda are some of them. In this thesis, interviews done with Karayılan during the first opening term is analyzed within framework of propaganda and perception management concept to define communication strategy of PKK.