Esrar kullanımının yasallaşmasına ilişkin tutumların değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes to the legalization of marijuana use
  1. Tez No: 986551
  2. Yazar: KEMAL BALICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ANNETTE AKGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Social Work, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de esrar kullanımının yasallaşmasına yönelik tutumların değerlendirilmesini ve bu tutumları etkileyen faktörlerin analiz edilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada, madde kullanıcıları, madde kullanıcılarının aileleri, üniversite öğrencileri ve bağımlılık alanında görev yapan sağlık çalışanlarından oluşan dört farklı paydaş grubunun (N=300, her gruptan n=75) tutumları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, sigara ve alkol kullanımı gibi yasal madde deneyimlerinin ve bireylerin maruz kaldıkları tehdit edici yaşam olaylarının bu tutumlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel bir anket çalışması olarak desenlenmiştir. Veriler,“Sosyodemografik Veri Formu”,“Tehdit Edici Olaylar Listesi (TEOL)”ve“Esrarın Yasallaşmasına Dair Tutum Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Ki-Kare, ANOVA, t-testi, korelasyon ve ordinal regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, Türkiye'de esrarın yasallaşmasına yönelik toplumsal algının olumsuz olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların %69,4'ü esrarın yasallaşmasına karşı bir tutum sergilemekte ve %63'ü esrar kullanımının suç olmaya devam etmesi gerektiğini düşünmektedir. Tutumlar, araştırma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve büyük bir farklılık göstermektedir (p<0,001, η²=0,333). Bu farklılık keskin bir kutuplaşmaya işaret etmektedir. Madde kullanıcıları (Ort=3,59) yasallaşmaya en olumlu yaklaşan grup iken (%66,6 oranında esrarın yasallaşması desteklenmektedir.), üniversite öğrencileri (Ort=1,25) ve kullanıcı aileleri (Ort=1,72) en karşıt tutumu sergileyen gruplar olarak saptanmıştır. Sağlık çalışanları (Ort=1,99) da yasallaşmaya karşıt bir duruş sergilemekle birlikte, en yüksek kararsızlık oranına sahiptir. Sigara ve alkol kullanımı, yasallaşma tutumlarını anlamlı düzeyde etkilemektedir. Günlük sigara kullananların ve son bir ayda alkol tüketenlerin esrarın yasallaşmasına yönelik tutumları, hiç kullanmayanlara göre anlamlı derecede daha olumludur (p<0,001). Ordinal regresyon analizi, sigara (%3,7) ve alkol (%7,6) kullanım süresindeki her bir yıllık artışın, yasallaşmaya destek verme olasılığını artırdığını göstermiştir. Ayrıca, esrarın zararlı olduğuna dair algıdaki artış, yasallaşmaya destek verme olasılığını azaltırken, maruz kalınan tehdit edici olay sayısındaki artışın yasallaşmaya destek verme olasılığını artırdığı tespit edilmiştir (p=0,012). Ayrıca her bir travmatik yaşantı desteği %15,8 oranında artırmaktadır. Türkiye'de esrarın yasallaşmasına yönelik homojen bir toplumsal görüş bulunmamaktadır. Bireylerin tutumları, yasal maddeler olan sigara ve alkol kullanım deneyimlerinden, maddenin kendisine dair zarar algısından, travmatik yaşam deneyimlerinden ve maddeyle kurulan kişisel veya mesleki rolden (kullanıcı, aile, öğrenci, sağlık çalışanı) doğrudan etkilenmekte ve bu gruplar arasında keskin bir kutuplaşma gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess attitudes towards the legalization of marijuana use in Türkiye and to analyze the factors influencing these attitudes. The study compared the attitudes of four different stakeholder groups (N=300, n=75 from each group) consisting of substance users, their families, university students, and healthcare professionals working in the field of addiction. Furthermore, the impact of experiences with legal substances, such as cigarette and alcohol use, and The List of Threatening Experiences (LTE) to which individuals were exposed on these attitudes was examined. The study was designed as a descriptive, cross-sectional survey. Data were collected using the“Sociodemographic Data Form,”“The List of Threatening Experiences (LTE),”and“Attitudes Towards Marijuana Legalization Form.”Descriptive statistics, as well as Chi-Square, ANOVA, t-test, Correlation, and Ordinal Regression analyses were used in data analysis. The research findings revealed that public perception of cannabis legalization in Türkiye is negative; 69.4% of participants oppose cannabis legalization (either do not find it right or do not find it right at all), and 63% believe cannabis use should remain a crime. Attitudes show a statistically significant and significant difference between the study groups (p<0.001, η²=0.333). This difference indicates a sharp polarization: While drug users (M=3.59) are the most positive group towards legalization (66.6% support), university students (M=1.25) and families of users (M=1.72) are the most opposed. Healthcare workers (M=1.99) also oppose legalization but have the highest rate of undecided. Smoking and alcohol use significantly influence attitudes towards legalization. Daily smokers and those who have consumed alcohol in the last month have significantly more positive attitudes toward marijuana legalization than non-users (p<0.001). Ordinal regression analysis showed that each annual increase in duration of cigarette (3.7%) and alcohol (7.6%) use increases the likelihood of liberalizing legalization. A higher perceived harm from cannabis decreases support for legalization, while a higher LTE (the number of threatening events one experienced) increases support for legalization at p = 0.012. For every traumatic experience, there is an increase in support of 15.8%. There is no homogeneous social view toward the legalization of marijuana in Türkiye. People's attitudes are directly influenced by their experiences with using legal substances, such as cigarettes and alcohol, perceived harm associated with the substance itself, traumatic life experiences, and the personal or professional role associated with the substance (user, family, student, healthcare professional), and sharp polarization is observed among these groups.