TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardının mevcut Vergi Usul Kanunu ile karşılaştırması ve inşaat firmalarına fayda ve zararları hakkına bir uygulama
- Tez No: 376651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜNCELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye'de uygulanmakta olan vergi kanunları gereğince yıllara sari inşaat yapan firmaların gelir ve giderlerini işin bittiği yılda gelir tablolarına yansıtıp vergi hesaplayıp hesaplanan vergi ödemektedirler. Fakat bu durum Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerinden Dönemsellik kavramına aykırıdır. TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı ise dönemsellik kavramını önde tutarak gelir ve giderlerin karşılaştırılıp verginin hesaplanmasını sağlamaktadır. Çalışmamız uygulama dahil 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde inşaat türlerini ve inşaat türlerinden taahhüt şeklindeki inşaatlara genel bir açıklama getirdik. İkinci bölümde ise Türkiye'de geçerli olan vergi kanunlarınca gelir ve giderlerin hangi hesaplarda takip edileceği işin bitmediği dönem sonlarında gelirlerin maliyetlerin hangi hesaplarda tutulacağını açıkladık. Ayrıca TMS 11 standartları gereğince maliyetlerin nasıl hesaplanacağını açıkladık. Üçüncü bölümde ise TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardının genel hükümlerini açıkladık. Son olarak dördüncü bölümde ise Çakmak İnşaat Anonim Şirketinin 3 yıl süren işinin hem şuan uygulanmakta olan vergi kanunlarına göre hem de TMS 11 standardına göre vergisi hesaplanmış ve karşılaştırmasıyla ilgili çalışmamızı hazırladık.
Özet (Çeviri)
According to tax laws applied in Turkey, incomes and expenses of the companies which are in construction business in multi-years, are paid by calculated taxes which come from the reflection of income tables in the year of the project's competition. However, this circumstance is against to the periodicity concept of generally accepted accounting principles. TMS 11 Construction Agreement Standard provides the calculation of tax while comparing the income and expenses using the periodicity concept. Our work has four sections including practicing part. In the first section, we explained generally that the construction types and constructions which are in form of construction type commitment. In the second section, according to tax laws applied in Turkey, we explained that how to track the calculation of income and expenses; and, the costs of incomes, at the end of the periods when the project has not been completed yet, in what accounts should be kept. Moreover, we explained how the costs should be calculated according to the TMS 11 standards. In the third section, we explained the general rules of the TMS 11 Construction Agreement Standard. Finally in the fourth section, we prepared the comparison and the tax of Cakmak Construction Corporation Company's project, that took three years, is calculated according to both currently applied tax laws and TMS 11 stands.